Van'daki protestoların simgesi haline gelen "gülen çocuk" tutuklandı

HABER MERKEZİ 

Van'da seçimlerin ardından yaşanan protestolarda gözaltına alındığı sırada çekilen fotoğrafları ile kamuoyunda “gülen çocuk” olarak bilinen genç tutuklandı.

Van İl Seçim Kurulu'nun seçimi kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın adaylığının iptali ve mazbatanın ikinci sıradaki AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesi sonrasında çıkan protestolarda birçok kişi gözlatına alınmıştı.

Dün gözaltına alınanlar arasında18 yaşındaki Muhammed Orhan'da yer aldı.

Muhammed Orhan, gözaltına alındığı sırada çekilen fotoğrafının sosyal medyada yer almasıyla “gülen çocuk” olarak viral olurken, bugün tutuklandı.

Orhan'ın avukatı Diyar Keserci, bugün X hesabından yaptığı açıklamada, "Müvekkilim gözaltında olup Van CBS tarafından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir. Henüz sorgusu yapılmadı." ifadesine yer verdi.

Kararı hukuksuz olarak nitelendiren avukat, "Müvekkilim Muhammet Orhan'ın gerekçesiz bir şekilde tutuklanmasına karar verilmiştir. Müvekkilimin aleyhine tek bir somut delil dahi bulunmazken adeta günah keçisi olarak belirlenmiş ve tutuklanmıştır. Bu aşamada gerekli başvuruların tarafımızca yapılacağını bildiririz." dedi.