Başbakan ​​Barzani sözünü tuttu: "Kürdistan halkının anayasal haklarından ödün vermeyeceğiz"

HABER MERKEZİ 

Vatandaşlara mali haklarını karşılamak için her türlü çabayı göstereceklerine dair güvence veren Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, memur maaşların ödenmesi konusunda çözüme ulaşıldığını duyururken, Kürdistan halkının anayasal haklarından asla taviz vermeyeceklerini belirtti.

Başbakan Mesrur Barzani, 3 Nisan 2024’te yaptığı açıklamada, “Uzun uğraşlar sonucunda, hem federal hükümet başbakanlık ekibi hem de Kürdistan Bölgesi Hükümeti ekibinin iş birliğiyle, çalışanların ve memur maaşlarının ödenmesi sorununa uygun bir çözüm bulmak mümkün oldu.” ifadesine yer verdi.

Başbakan Barzani, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani başta olmak üzere söz konusu engellerin birlikte aşılmasına yardımcı olan tüm güçlere ve taraflara teşekkür etti.

Mesrur Barzani, 27 Mart 2024’te basına yaptığı konuşmada, “Biz üzerimize düşeni yaptık. Maaşların zamanında ve doğru dağıtımı için bunun yeni bir aşama olmasını umuyoruz.” sözlerini kullandı.

“Federal hükümete, maaş sağlama sözünü yerine getirme konusunda anayasal ve ahlaki bir sorumluluk yüklüyoruz.” diye Başbakan, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkileri yönelik de şu açıklama bulundu:

“Umarım bu aşamayı hep birlikte aşabiliriz. Bunun, Kürdistan Bölgesi'ne düşen ekonomik ambargo ile Kürdistan Bölgesi'ndeki mali krizin sona ermesine ve federal hükümet ile Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasında kalan tüm sorunların çözümü için federal hükümetle iyi sonuçlara ulaşabilmemize olanak sağlamasını umut ediyorum.”

Başbakan Barzani, 26 Mart 2024’te gerçekleştirdiği açıklamasında, Kürdistan halkına direnişi, sabrı, desteği ve hükümete olan güveni için teşekkür etti.

“Halkımızın hiçbir anayasal hakkından vazgeçmeden, bu sorunları çözmek ve sonuçta Kürdistan halkının ve tüm Irak'ın çıkarına olacak bir sonuca varmak için elimizden geleni yapacağımıza sizi temin ederim.” diyen Başbakan Barzani, iyi günde dostun çok olduğunu, zor günde ise sadece Kürdistan halkının hükümetin yanında olduğunu bildirerek, “Bu bizim için her türlü güç ve destekten daha fazlasıdır.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani’nin Irak Başbakanı ile iletişim ve koordinasyonu uzun çabalar sayesinde sonuca ulaştı. Başbakan Barzani, 3 Nisan 2024’te yaptığı açıklamasında, “Şubat ayı maaşlarının dağıtımı bu iki gün içinde sona erecek ve mart ayı maaşlarının dağıtımına da bayramdan önce başlamaya çalışacağız.” müjdesini de verdi.

Başbakan Barzani, “Geçmişte bölge vatandaşlarını hayal kırıklığına uğratmak amacıyla birçok girişimde bulunulmuştu, bu nedenle bölgedeki memurlara direnişleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Bu, halkının haklarından vazgeçmeden yoluna devam eden Başbakan Mesrur ​​Barzani'nin Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarını ve mali yetkilerini sağlamak için Irak Hükümetinin üst düzey yetkilileriyle ilk koordinasyonu değil.

Erbil ile Bağdat'ın, özellikle Federal Mahkeme kararları sonrasında maaşlar konusunda anlaşmaya varmaya yönelik bu yakınlaşması, Kürdistan Bölgesi Başbakanı'nın 24 Şubat 2024'te Washington'a yaptığı verimli ziyaretin ardından geldi.

Başbakan Mesrur Barzani, ABD ziyaretinde gerçekleştirdiği görüşmelerde, Kürdistan Bölgesi’nin anayasal hakları, bileşenlerin durumu, Erbil-Bağdat sorunları, mali hakların sağlanması ve Kürdistan Bölgesi'nin anayasal yapısına saygı gösterilmesine değindi.