MGK toplantısı sona erdi: Terörle mücadele vurgusu

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

2,5 saat süren toplantının ardından Türkiye İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından bildiri paylaşıldı.

Bildiriye göre toplantıda,  PKK, KCK, PYD, YPG ve terör örgütü DAİŞ’e karşı yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunuldu.

Irak ile oluşturulan stratejik iş birliği zemininin her geçen gün güçlenmesinden duyulduğu aktarılan bildiride, "Müreffeh bir bölge ve gelecek inşa etmek maksadıyla güvenlik, ekonomi, enerji ve ulaştırma alanları başta olmak üzere müşterek ve çok boyutlu gayretlerin uzun vadeli bir anlayışla sürdürülmesinin önemi vurgulanmıştır. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine ve onların destekçilerine hiçbir surette yer verilmeyeceğinin altı çizilmiş; terör örgütlerini cesaretlendiren tüm aktörlerin aklıselimle hareket ederek terörle irtibatlarını kalıcı şekilde ve gecikmeksizin kesmesinin önemine işaret edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Avrupa'da Türkiye’nin temsilciliklerini hedef alan saldırıların yakından takip edildiği kaydedilen bildiride, "Bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü gözler önüne seren menfur saldırıların engellenmesi ve sorumluların cezalandırılması hususunda mesuliyeti bulunan devletlere, terör örgütlerine müsamaha göstermelerinin er ya da geç kamu düzenlerinin bozulması ve nihayetinde kendilerinin de terörün hedefi haline gelmeleri ile neticeleneceği gerçeği bir kez daha hatırlatılmıştır.” denildi.

“Uluslararası Adalet Divanı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen Gazze'deki katliamı sürdüren İsrail'in uluslararası hukuku yok sayan saldırı ve insanlık dışı uygulamalarına engel olunmamasının, uluslararası sistemin halihazırdaki yıpranmışlığını artıracağı ve meşruiyetinin daha fazla sorgulanmasına yol açacağı” da belirtildi.

Bildiride, “Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen katliamların neticeleri ile yalnızca faillerin değil iş birlikçilerin de yüzleşmek zorunda kalacağı vurgulanmış; uluslararası topluma, Gazze halkına ve yardım kuruluşlarına yönelik saldırıların bir an evvel sona erdirilmesi ve bölgeye kapsamlı insani yardım ulaştırılması ile kalıcı barış için gösterdiğimiz çabalara destek vermesi çağrısında bulunulmuştur.” sözleri kullanıldı.