BAE duyurdu: Gazze’nin kuzeyine karadan ilk yardım

HABER MERKEZİ 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Gazze’nin kuzeyine kara yoluyla ilk yardım konvoyunun ulaştığını duyurdu.

BAE Savunma Bakanlığı Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, BAE'nin, 17 tırdan oluşan yardım konvoyunun ilk kez kara yoluyla Gazze'nin kuzeyine ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, 370 tondan fazla insani yardım taşıyan konvoyda gıda, tıbbi malzeme ve giysinin yanı sıra sığınmacılar için gerekli araç ve gereçler bulunduğu, ayrıca bir ülke aracılığıyla Gazze'nin kuzeyine insani yardımların ilk kez karadan girdiği bildirildi.

Öte yandan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, BAE'nin Mısır Hava Kuvvetleri ile iş birliği içinde Gazze'nin kuzeyindeki bölgelere 29. kez havadan yardım indirdiği aktarıldı.

Açıklamada, 5 adet uçakla Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki boş araziye indirilen 85 tonluk insani yardım malzemelerinin içinde gıda, bayramlık giysi, ayakkabı, oyuncak, tatlı ve çeşitli ürünlerin olduğu bilgisi verildi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in engellemesi nedeniyle ocak ayından bu yana Gazze'nin kuzeyine gıda yardımı ulaştıramadığını açıklamıştı.

Altı aydır yıkıcı saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'ne karadan insani yardım girişini sınırlayan ve engelleyen İsrail, bölgede büyük bir "insani felakete" neden oluyor.