Musk'tan dikkat çeken iddia: Yapay zeka iki yıl içinde insan aklını geride bırakacak

HABER MERKEZİ 

Sosyal medya platformu X’in sahibi Elon Musk, yapay zekanın gelecek yılın sonuna kadar insan aklını aşacağı konusunda uyarıda bulunarak, yapay zekanın iki yıl içinde "en akıllı insandan daha akıllı olacağını" iddia ederek teknolojinin durmak bilmeden gelişmesinin "korkunç sonuçlar doğurabileceğini" söyledi.

Yapay zeka konusunda sürekli fikir değiştiren teknoloji milyarderi Elon Musk, sosyal medya platformu X hakkında bir röportajda konuştu.

Yapay zekanın gelecek yılın sonuna kadar insan aklını geride bırakacağını ve yapay zekanın iki yıl içinde "en akıllı insandan daha akıllı olacağını" iddiaden Musk, beş yıl içinde "duyarlı yapay zekaların" sayısının insanlardan daha fazla olacağı öngörüsünde bulundu.

Ancak Musk, gelişmiş çipler ve elektrikteki bir kıtlığın yapay zekanın gelişimini engelleyebileceğini iddia ettiğinden insanlığın bir şansı olabilir.

Musk, "Tahminimce önümüzdeki yılın sonuna doğru herhangi bir insandan daha akıllı bir yapay zekaya sahip olacağız. Yapay zekanın duyarlı hesaplama miktarının, beş yıl içinde muhtemelen tüm insanları aşacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Elon Musk açıklamasında ayrıca yapay zekanın şimdiye kadar gördüğü en hızlı ilerleyen teknoloji olduğunu da belirtti.

Musk yapay zekanın gücünün sınırları olmadığı hakkında, "Eğer bir yapay zeka bu kadar çok güce sahipse, çeşitliliği güçlendirebilir ve aynı türde çok fazla insan ya da aynı cinsiyetten çok fazla insan olduğuna karar verebilir. Çeşitlilik sayısı doğru olduğuna inandığı sayıya ulaşana kadar insan ırkını yok edebilir." ifadelerini kullandı.