APIKUR: Petrol ihracatının yeniden başlamasına yönelik her türlü girişimi memnuniyetle karşılıyoruz

Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği (APIKUR)
Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği (APIKUR)

HABER MERKEZİ

Kürdistan Petrol Endüstrisi Birliği (APIKUR), Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani'nin Beyaz Saray ziyaretinin Kürdistan Bölgesi petrolünün ihracatının yeniden başlamasındaki çıkmaza son vermek için önemli bir fırsat olduğunu bildirdi.

APIKUR’dan bugün (13 Nisan 2024) yapılan açıklamada, “APIKUR üyesi şirketler, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile olan sözleşmelerine bağlı. Petrol ihracatının yeniden başlamasına yönelik her türlü girişimi memnuniyetle karşılıyoruz.” denildi.

Tüm Irak hakının çıkarına olacak bir çözüm bulunabileceği belirtilen açıklamada, bunun, Irak'ta yabancı yatırımcıların önündeki büyük bir engeli ortadan kaldıracağı ifade edildi.

APIKUR, Sudani ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki toplantının, sorunların kolayca çözülmesini ve petrol ihracatının yeniden başlatılmasını sağlayacağını kaydetti.

Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatına ilişkin 25 Mart 2023 tarihli kararının ardından Ceyhan Limanı üzerinden yapılan petrol ihracatı askıya alınmıştı.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1 Kasım'da yaptığı açıklamada, boru hatlarının Ekim 2023’ten bu yana petrol ihraç etmeye hazır olduğunu ancak ihracatın başlayamadığını belirterek, “Petrol ihracatında herhangi bir teknik sorunu yok, ancak Erbil ile Bağdat arasında bu konuda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle ihracat henüz başlayamadı.” demişti.

Öte yandan Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, Moskova'da düzenlenen “Enerji Haftası” panelindeki konuşmasında, Irak'ın Ceyhan Limanı üzerinden petrol ihraç etmeye hazır olduğunu bildirmişti.