Netanyahu: "İran'dan gelecek saldırıya hazırız"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

HABER MERKEZİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin İran’dan gelecek herhangi bir saldırıya hazır olduğunu söyledi.

Netanyahu, ülkesine yönelik olası saldırılara ilişkin yayımladığı video mesajda, "Savunma sistemlerimiz konuşlandırılmış durumda. Hem savunma hem de hücumda her türlü senaryoya hazırlıklıyız. İsrail devleti güçlüdür, İsrail Savunma Kuvvetleri güçlüdür, halkımız güçlüdür.” dedi.

Desteklerinden dolayı ABD'nin yanı sıra İngiltere, Fransa ve diğer müttefik ülkeye teşekkür eden Netanyahu, ülkesinin İran’dan gelecek herhangi bir saldırıya hazır olduğunu vurguladı.

İsrail basınındaki haberlerde, İran'ın, onlarca insansız hava aracıyla (İHA) İsrail'e saldırı başlattığı bildirilmişti.

İsrail ordusu, 1 Nisan Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ertesi gün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran Konsolosluğunu hedef alan hava saldırısının "cevapsız" kalmayacağını ifade etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise ülkesinin İsrail’e yönelik savunma desteğini yineleyerek “Başbakan Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve vekillerinden gelen bu tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır. İsrail'in güvenliğini korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” açıklamasını yapmıştı.