BMGK, İran'ın saldırılarını görüşmek üzere toplanacak

HABER MERKEZİ

İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan’ın talebi üzerine BMGK İran'ın İsrail saldırılarını görüşmek üzere bugün ABD yerel saatiyle 16.00'da toplanacak.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı açıklamada, BMGK’yi acilen toplaması hususunda BMGK Dönem Başkanı'na bir mektup gönderdiğini bildirdi.

Erdan, açıklamasında, "Konseyin acilen toplanmasını, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kesin şekilde kınamasını ve İran Devrim Muhafızları Ordusunu bir terör örgütü olarak kabul etmesini talep ettim." ifadelerine yer verdi.

İran'ın saldırılarının "dünya barışına açık bir tehdit" olduğunu kaydeden Erdan, BMGK'nin elindeki tüm araçlarla İran'a karşı harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

BMGK'den yapılan açıklamada, İran'ın İsrail saldırılarını görüşmek üzere bugün ABD yerel saatiyle 16.00'da toplanılmasına karar verildiği kaydedildi.

Dün (13 Nisan 2024) İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İran'dan havalanan onlarca İHA'nın İsrail'e doğru ilerlediği duyurulmuştu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin İHA'ları takip ettiğini belirterek, İsrail'deki saldırı alarmlarının İHA'ların ancak hedeflere yöneldiğinde çalacağını ve İHA'ları bir an önce önlemeye çalışacaklarını söylemişti.

İsrail ordusu, 1 Nisan Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ertesi gün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran Konsolosluğunu hedef alan hava saldırısının "cevapsız" kalmayacağını ifade etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise ülkesinin İsrail’e yönelik savunma desteğini yineleyerek “Başbakan Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran ve vekillerinden gelen bu tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tamdır. İsrail'in güvenliğini korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” açıklamasını yapmıştı.