Aydın Maruf: KDP'nin katılımı olmadan seçimler başarıya ulaşamaz

HABER MERKEZİ

Bileşen İşlerinden Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) katılımı olmadan Kürdistan Parlamento seçimlerinin  başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Bakan Maruf, Kurdistan24'e yaptığı açıklamada, seçimlerin ulusal bir mesele olduğunu belirterek, tüm partilerin seçime katılmasının Federal Mahkeme kararlarına bağlı olduğunu ifade etti.

KDP’nin katılımı olmadan parlamento seçimlerinin başarılı olamayacağının altını çizen Türkmen Bakan, dolayısıyla KDP'nin taleplerinin ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Seçimlere dış müdahalenin Kürdistan Bölgesi'ndeki siyasi durumu olumsuz etkileyeceğini söyleyen Maruf, “Federal Mahkemenin bileşenlere ilişkin kararı anayasaya ve bir arada yaşama aykırıdır. Söz konusu mahkemenin Kürdistan Bölgesi'ne ilişkin verdiği kararların çoğu adil değildir. Bileşenlerin seçimlere katılabilmeleri için Federal Mahkeme kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz. Birleşmiş Milletler’in (BM) ve dünya ülkelerinin bu konuda ciddi bir tavır sergilemesi gerekiyor.” dedi.

Başkan Mesud Barzani’nin her zaman bileşenlerin haklarını desteklediği vurgulayan Bakan Maruf, “(Başkan Barzani) Başta bileşenler olmak üzere tüm partilerin seçimlere katılmasını istiyor.” dedi.