Irak Petrol Bakanı: “Petrol ihracatının yeniden başlaması için Kürdistan Bölgesi ile görüşmelerimiz sürüyor”

HABER MERKEZİ

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdulgani, petrol ihracatının yeniden başlaması için Kürdistan Bölgesi ile görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Bakan Abdulgani, K24’e petrol ihracatının yeniden başlamasına yönelik görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Bölgesi'ndeki petrol üretim miktarının günlük 375 bin ila 400 bin varil olduğunu hatırlatan Abdulgani, “Kürdistan Bölgesi'ndeki sahalardan petrol üretimi ve ihracatını yeniden başlatacağız.” dedi.

Abdulgani, petrol ihracatının yeniden başlaması için Kürdistan Bölgesi ile görüşmelerinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatına ilişkin 25 Mart 2023 tarihli kararının ardından Ceyhan limanından yapılan petrol ihracatı askıya alınmıştı.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1 Kasım'da yaptığı açıklamada, boru hatlarının Ekim 2023’ten bu yana petrol ihraç etmeye hazır olduğunu ancak ihracatın başlayamadığını belirterek, “Petrol ihracatında herhangi bir teknik sorunu yok, ancak Erbil ile Bağdat arasında bu konuda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle ihracat henüz başlayamadı.” demişti.

Öte yandan Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, Moskova'da düzenlenen “Enerji Haftası” panelindeki konuşmasında, Irak'ın Ceyhan Limanı üzerinden petrol ihraç etmeye hazır olduğunu bildirmişti.