Erdoğan, Erbil’i ziyaret edeceğini açıkladı

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat ziyaretinin ardınan Erbil’i de ziyaret edeceğini açıkladı.

Erdoğan, cuma namazının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken, 22 Nisan'da Irak'a gerçekleştireceği ziyaretle ilgili detaylar verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı, açıklamasında şunları kaydetti:

"Irak ziyaretimiz aslında ertelenen bir ziyaretti. Şimdi seçim de bitti ve Irak'a olan bu ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Günübirlik bir ziyaret. Önce Bağdat. Bağdat'taki Sayın Cumhurbaşkanı (Latif Raşid) ve Başbakan (Muhammed Şiya Sudani) ile yapacağımız görüşmelerden sonra Erbil ziyareti gerçekleştireceğiz. Erbil'de de merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşme fırsatımız olacak. Irak-Türkiye ilişkilerini genelleme çatısı altında ele alacağımız konular olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, detaylara yer vermeksizin 31 Mart yerel seçimlerin ardından Irak’a ziyaret gerçekleştireceğini bildirmişti.

Erdoğan'ın Bağdat ziyareti, Turgut Özal'ın 1980'lerin sonundaki ziyaretinden bu yana bir Türk cumhurbaşkanının gerçekleştirdiği ilk ziyaret olacak; ancak Erdoğan, 2008, 2009 ve 2011'de Irak Başbakanı Nuri el Maliki döneminde Türkiye başbakanı olarak Bağdat'ı ziyaret etmişti.