İran Dışişleri Bakanı: “İsrail'e yönelik saldırıyı devam ettirme niyetimiz yok”

"(İsfahan'daki saldırıda kullanılan) drone’lar ile İsrail rejimi arasında bir bağlantı olduğu netleşmiş değil"
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan

HABER MERKEZİ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD'ye mesaj göndererek İsrail'e yönelik saldırıyı devam ettirme niyetilerinin olmadığını bildirdiğini söyledi.

Abdullahiyan, New York'ta ABD merkezli NBC News kanalına verdiği röportajda, İsrail İsfahan’a yönelik insansız hava araçlarıyla (İHA) gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İsfahan'da yaşananlar bir saldırı değildi” diyen İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, “Kullanılan insansız hava araçları (İHA) ülkemizde çocukların oynadığı 2 veya 3 oyuncak mini drone’a benziyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

İran'ın bölgede savaş ve gerginlik istemediğini belirten Bakan Abdullahiyan, İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e yönelik saldırısının sadece 1 Nisan'daki konsolosluk saldırısına misilleme olarak gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "Operasyonun ardından ABD'ye mesaj göndererek İsrail'e yönelik saldırıyı devam ettirme niyetimizin olmadığını bildirdik. Elbette ABD'yi İsrail'i kontrol altında tutması ve savaşı bölgeye yaymaması konusunda uyardık. Çünkü bu (İsrail Başbakanı Binyamin) Netahyahu'nun kendi varlığını devam ettirmek adına izlediği bir yol." diye konuştu.

İran'ın İsrail'e yeniden bir karşılık verip vermeyeceği konusuna değinen Abdullahiyan, "İsrail yeni bir maceraya atılmazsa biz de bir şey yapmayız. Elbette dün gece ABD basını İsrail’in İsfahan'da bir hava üssünü hedef aldığı şekline haberler yayınladı. Hayır bu bir saldırı değildi, büyük ihtimalle İsfahan içinden havalanan ve görüntü alarak casusluk yapmaya çalışan bazı mini dronların hava savunma sistemimiz tarafından düşürülmesiydi. Bizim için söz konusu drone’lar ile İsrail rejimi arasında bir bağlantı olduğu netleşmiş değil. Elbette İsrail rejimi bize karşı bir maceraya atılmak isterse ona daha sert ve yıkıcı bir cevap veririz." ifadelerini kullandı.