Recep Tayyip Erdoğan Bağdat'ta

FOTO: Arşiv
FOTO: Arşiv

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, Irak'ın başkenti Bağdat'a ulaştı.

Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat Uluslararası Havalimanında Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve diğer yetkililer tarafından resmi törenle karşılandı.

Erdoğan, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere bugün saat 9.15'te Irak'a hareket etmişti.

Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç’ın aralarında bulunduğu kalabalık bir heyet eşlik ediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı, günübirlik ziyareti kapsamında, Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Latif Reşid ve Başbakan Muhammed Şiya Sudani ile görüşecek. Daha sonra Erdoğan ile Sudani’nin ortak basın toplantısı düzenlenecek, iki ülke arasında anlaşmalar imzalanacak.

Erdoğan, temasları çerçevesinde akşam saat 18.00’de Erbil'e ziyaret gerçekleştirecek.

Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dün (21 Nisan 2024) 3le alınması beklenen güvenlik konular gizli kalsa da şu ana kadar imzalanması planlanan projeleri açıkladı.

Bakan Bolat’ın açıklamasına göre “Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi Kurulmasına Dair Ortak Bildiri", "Ürün Güvenliği ve Ticarette Teknik Engeller Alanlarında Danışma ve İşbirliği Mekanizması Tesis Edilmesine Dair Protokol" ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile Irak Ticaret Odaları Birliği arasındaki Mutabakat Zaptı olmak üzere 3 anlaşma imzalanacak.

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, detaylara yer vermeksizin 31 Mart yerel seçimlerin ardından Irak’a ziyaret gerçekleştireceğini bildirmişti.

Erdoğan'ın Bağdat ziyareti, Turgut Özal'ın 1980'lerin sonundaki ziyaretinden bu yana bir Türk cumhurbaşkanının gerçekleştirdiği ilk ziyaret olacak; ancak Erdoğan, 2008, 2009 ve 2011'de Irak Başbakanı Nuri el Maliki döneminde Türkiye başbakanı olarak Bağdat'ı ziyaret etmişti.

Erdoğan, 19 Nisan'da cuma namazının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken, 22 Nisan'da Irak'a gerçekleştireceği ziyaretle ilgili detaylara yer vermiş ve Bağdat'ın ardından Erbil'e geleceğini duyurmuştu.