Peşewa Hewramani: Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden ihraç edilmesinin teknik hiç bir mazereti yok

HABER MERKEZİ 

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Peşewa Hewramani, Recep Tayyip Erdoğan’ın Erbil’i ziyaret edip Kürdistan Bölgesi yetkilileri ile toplantı yapan ilk Türkiye Cumhurbaşkanı olduğunu belirtirken, “Türkiye'nin bölgede büyük etkisi var ve Kürdistan Bölgesi ile geniş bir sınıra sahip.” dedi.

Kurdistan24’ün haber bültenine konuk olan Hewramani, Kürdistan Bölgesi'nin konumunun gücünü ve Erdoğan'ın Erbil ziyaretinin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Kürdistan Bölgesi'nin ekonomik açıdan uzun ve tarihi bir ilişkisi olduğunu, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye'yi birbirine bağlayan pek çok konunun bulunduğunu söyleyen Sözcü Hewramani, Kürdistan Bölgesi'nin Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'la imzaladığı anlaşmaların dışında tutulmayacağını da sözlerine ekledi.

Kürdistan Bölgesi'nin jeopolitik, güvenlik ve ekonomi açısından önemli bir konuma sahip olduğunu kaydeden Hewramani, “Bölgedeki taraflar Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile ortaklık temelinde çalışıyor.” ifadesini kullandı.

Erbil ile Ankara arasındaki ilişkilere de değinen Hükümet Sözcüsü, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ile iyi ilişkilere sahip olmak istediği yönünde değerlendirme yaptı.

“Türkiye, Erbil ile Bağdat arasında diyalog için uygun bir ortam yaratmaya çalışıyor çünkü etkili bir ülke olarak Türkiye bu konuda rol oynayabilir.” diyen Peşewa Hewramani, Türkiye'nin hedefinin bölgesel istikrar olduğunu ve bunun için de çalıştığını vurguladı.

Kürdistan Bölgesi’nin büyük bir ekonomik konuma sahip olduğunu, Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin İbrahim Halil Sınır Kapsı üzerinden yapıldığını kaydeden Hewramani, Kürdistan Bölgesi petrolünün ihracatına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

“Kürdistan Bölgesi heyeti ile federal hükümet arasında petrol sevkiyatının yeniden başlaması konusunda anlaşma sağlandı ancak uygulamadı. Bölge petrolünün yeniden ihraç edilmesinin teknik hiç bir mazereti yoktur.”

“Federal hükümetin Kürdistan Bölgesi’nin Kalkınma Yolu projesinden yararlanmaması için çalıştığını” vurgulayan Sözcü Hewramani, “Başbakan Mesrur ​​Barzani, Federal hükümet yetkilileri ve Erdoğan ile görüşmelerinde Kürdistan Bölgesi şehirlerinin Kalkınma Yolu projesinin dışında bırakılmaması talebinde bulundu. Dolayısıyla bu konunun da diğer konular gibi ele alınmaması için elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.