Faysal Yusuf: ENKS karşıtları Rojava'da Kürt birliğini istemiyor

ENKS Sözcüsü Faysal Yusuf
ENKS Sözcüsü Faysal Yusuf

HABER MERKEZİ

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Sözcüsü Faysal Yusuf, tüm engellere rağmen çalışmalarına devam edeceklerini belirtirken, Rojava’daki bürolarının yakılmasını kınadı.

Kurdistan24’e konuk olan ENKS Sözcüsü Yusuf, “ENKS’nin Suriye’deki bürosunun yakılmasını kınıyoruz. Kürt Ulusal Konseyi her zaman Rojava’da Kürt halkının sesi ve talebi olmuş ayrıca, Rojava’da Kürt halkının iradesiyle kurulmuştur.” dedi.

ENKS’nin karşısına çıkan tüm engellere rağmen çalışmalarına ara vermeyeceğini ve bastırılmayacağını, her zamankinden daha büyük bir şevkle yoluna devam edeceğini bildirdi.

“Rojava’da Kürt Ulusal Konseyi'ne karşı olanlar Kürtler arasında birliğin olmasını istemiyor ama konsey Rojava’da Kürt halkının meşru haklarını hayata geçirmeye devam edecek.” diyen Sözcü Yusuf, Rojava’da bürolarının daha önce de yakıldığını hatırlatırken, hedeflerinin Rojava’daki tüm Kürt güçlerini ve partilerini bir araya getirmek olduğuna işaret etti.

ENKS Sözcüsü Yusuf, şu anda Rojava’da Kürt birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu dile getirirken, “Rojava’daki Kürt sesini uluslararası topluma ancak tek bir sesle ulaştırabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Faysal Yusuf, "PYD savaşçılarının hedefi bölgede kendilerinin iktidar olmasıdır." dedi.

ENKS’den 24 Nisan 2024’te yapılan açıklamaya göre “PYD üyelerinin” Suriye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (PDK-S) ile PYDK’nin Qamişlo'daki bürolarına saldırarak binaları yakmaya çalışmıştı.

PYD savaşçılarının Rojava’nın Tarpaspi kentindeki ENKS bürosunu da yakmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, söz konusu saldırılar "terör saldırısı" olarak nitelendirilirken, bunun önceden planlandığı vurgulandı.