İtalya'nın Erbil Başkonsolosu'ndan Kürdistan Parlamento seçimlerine ilişkin açıklama

HABER MERKEZİ 

İtalya'nın Erbil Başkonsolosu Michele Camerota, ülkesinin Kürdistan Bölgesi Parlamento seçimlerinin en kısa sürede düzenlenmesinden yana olduğunu belirtirken, Kor Mor gaz sahasına düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Kurdistan24’e özel açıklama yapan İtalya'nın Erbil Başkonsolosu, ülkesinin Kürdistan Parlamento seçimleri ve Kor Mor gaz sahasına düzenlenen drone saldırısı konusundaki tutumunu ortaya koydu.

İtalya'nın Kürdistan Bölgesi'ndeki seçimlere ilişkin tutumunun “çok basit” olduğunu söyleyen Camerota, “Biz de muhataplarımızla aynı tutuma sahibiz.” dedi.

“Bölgenin ve herhangi bir egemen ülkenin iç işlerine karışmak bizim işimiz değil.” diyen Michele Camerota, “Bir süredir ertelenen seçimlerin bir an önce yapılmasını umuyoruz. Ancak elbette bu konunun çözümünü siyasi partilere ve ilgili taraflara bırakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kor Mor gaz sahasına drone ile düzenlenen saldırıyı şiddetle kınayan İtalyalı Başkonsolos Camerota, sorunların çok karmaşık olduğunu kaydederken, “Elbette yaşanan olaylardan endişe duyuyoruz, bölge halkının sonuçlar ve santraller için ağır bedeller ödememesini umuyoruz.” diye konuştu.

Süleymaniye'nin Çemçemal ilçesine bağlı Kadir Kerem nahiyesindeki Kor Mor gaz sahasına 26 Nisan 2024'te drone ile saldırı düzenlenmişti.

Söz konusu saldırı nedeniyle sahada görevli Yemenli 4 işçinin hayatını kaybettiği ve yaralıların olduğu öğrenilmişti.

Elektrik ve Doğal Kaynaklar bakanlıkları yayınladıkları ortak bildiriyle, Kor Mor gaz sahasına düzenlenen saldırı dolayısıyla enerji santrallerine gaz tedarikinin durduğunu, yaklaşık 2 bin 500 MW elektrik kesintisi yaşandığını aktarmıştı.