Siyasi analist: Başkan Barzani, Irak'taki tarafları birbirine yakınlaştırmada rol oynadı

Siyasi analist Hoşeng Bawani
Siyasi analist Hoşeng Bawani

Siyasi analist Hoşeng Bawani, Başkan Mesud Barzani’nin tüm kargaşalarda Irak'ın kurtarıcısı olduğunu belirtirken, Kürtlerin, Irak Parlamentosundaki meseleleri her zaman dengeli bir şekilde ele aldığını söyledi.

K24 haber bültenine konuk olan Bawani, Başkan Barzani'nin 2003'ten bu yana Kürtlerin durumunun normalleşmesinde ve yeni bir Irak inşası için birlikte yaşam ilkeleri olarak adlandırılan üç ilkenin formüle edilmesinde etkin rol oynadığını vurguladı.

Siyasi analist, birbirini takip eden Irak hükümetlerinin birlikte yaşam ve devlet yönetimi ilkelerini uygulayamadığını, bu nedenle ülkede karmaşıklığın ve siyasi güçler arasındaki anlaşmazlıkların her zaman sürdüğünü ifade etti.

Dünkü Irak Parlkamento başkanlığı seçiminde dış etkilerin olduğunu dile getiren Bawani, Iraklı Sünni tarafların genel olarak komşu ülkelerin politikalarından etkilendiğini söyledi.

Bawani ayrıca, Başkan Barzani’nin tüm kargaşalarda Irak'ın kurtarıcısı olduğu belirtirken, Kürtlerin, Irak Parlamentosundaki meseleleri her zaman dengeli bir şekilde ele aldığını kaydetti.