Reisi’nin bulunduğu uçağın enkazını “Akıncı İHA” tespit etti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkazı
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkazı

Akıncı TİHA, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkaz bölgesinin tespit çalışmasını başarıyla tamamladı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkaz bölgesinin tespiti, Türkiye’nin ürettiği Akıncı İHA, gerçekleştirdi.

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopter, zorlu hava koşulları nedeniyle Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yaptı.

Dün (19 Mayıs) Azerbaycan'dan kalkan helikopterde, İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim ve Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti vardı.

İran'ın talebi üzerine Türkiye, arama çalışmaları için Akıncı TİHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter gönderdi. Akıncı TİHA, dağlık bölgede göreve başladıktan sonra helikopter enkazının olabileceği düşünülen bir ısı kaynağı tespit etti.

Bu bölgenin koordinatları İran makamlarına gönderilmesiyle, İran yönetimi bölgeye onlarca arama ekibi ulaştırdı.

Öte yandan Reisi ve Abdullahiyan’ın bindiği helikoper yaşadığı kazalarla dikkat çeken ABD yapımı Bell 212 helikopteriydi.

“Patronlar dünyası”nda yer alan habere göre kaynaklar, Reisi ve beraberindekilerin ABD yapımı Bell 212 helikopterine bindiklerini doğruladı.

Merkezi, Teksas'ta bulunan Amerikalı havacılık üreticisi Bell Textron Inc. tarafından üretilen Bell 212, ikonik modellerinden biri olarak göze çarpıyor.

İlk olarak 1960'ların sonlarında Bell 205'in bir evrimi olarak tanıtılan Bell 212, en son 1998 yılında üretildi. İbrahim Reisi’nin yer aldığı helikopterin ise 1979 yılında üretildiği ifade edildi.

Çift motorlu konfigürasyonu üretilen Bell 212, kamu taşımacılığı, arama kurtarma, yangınla mücadele ve askeri operasyonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli görevlerde kullanıyor.

Bell 212’nin yıllar içinde birçok önemli kazaya karıştığı belirtiliyor.

1997 yılında Petroleum Helicopters tarafından işletilen Bell 212 helikopterinin Louisiana kıyılarına düşmesi sonucunda 8 kişi hayatını kaybetti.

2009'daki başka bir olayda, Cougar Helicopters tarafından işletilen Bell 212 helikopteri, Kanada'nın Newfoundland sahiline düştü ve içindeki 18 kişiden 17'si vefat etti.