UCM Savcısı'ndan, Netanyahu hakkında "yakalama kararı" talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim A. A. Khan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye için de “yakalama kararı” çıkarılmasını istedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin sosyal medya platformu X üzerinden yapılan paylaşıma göre Başsavcı Khan, İsrail ve Hamas yetkilileri için "yakalama kararı" başvurusunda bulundu.

Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant için “yakalama kararı” başvurusunda bulunan Savcı Khan, Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye'nin de aralarında olduğu 3 Hamaslı yetkili için de “yakalama kararı” çıkarılmasını istedi.

Khan’ın haklarında “yakalama kararı” çıkarılmasını istediği isimler, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ve Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları'nın lideri Muhammed ed-Dayf’den oluşmakta.

Savcı Khan, savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlar nedeniyle hepsinin cezai sorumluluk taşıdığına inanmak için makul gerekçeler olduğunun altını çizdi.