Başbakan Barzani Erbil Kalesi’ni ziyaret etti

Başbakan Barzani Erbil Kalesi’ni ziyaret etti
Başbakan Barzani Erbil Kalesi’ni ziyaret etti

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur ​​Barzani, Erbil Kalesi'ni ziyaret ederek kalenin kazı ve restorasyon çalışmalarını yakından inceledi.

Başbakan Barzani, bugün (26 Mayıs 2024) gerçekleştirdiği ziyarette Erbil Kalesi'nin binlerce yıldır insanların yaşadığı tarihi eserlerden biri, Kürt ulusal kimliğinin önemli bir parçası ve bir dünya mirası olduğunu vurguladı.

Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümetinin, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile uluslararası ekiplerin de desteğiyle, farklı dönem ve uygarlıklara ait pek çok antik ve tarihi kalıntının bulunduğu Erbil Kalesi'ne önem vermeye, restore etmeye ve korumaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Barzani, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda, Erbil Kalesi'ni ziyaret ederek kalenin kazı ve restorasyon çalışmalarını yakından incelediğini söyledi.

Mesrur Barzani paylaşımında, "Erbil Kalesi, binlerce yıldır insanların yaşadığı, Kürt ulusal kimliğinin önemli bir parçası ve bir dünya mirası olan tarihi eserlerden biri. UNESCO ve uluslararası ekiplerle birlikte (kaleyi) restore etmeye ve korumaya devam ediyoruz." ifadelerine yer verdi.