Erbil-Doha ilişkileri yatırım, turizm ve ekonomi alanlarında gelişiyor

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Katar Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ahmed Hasan Hammadi ve Katar'ın Irak Büyükelçisi Sultan Mubarak Al Kubaisi’nin katıldığı bir törenle, 26 Mayıs 2024 Pazar günü Katar’ın Erbil Başkonsolosluğunun açılışı gerçekleştirildi.

Törende konuşma yapan Mesrur ​​Barzani, Katar Başkonsolosluğunun açılmasının ikili ilişkilerin birçok alanda geliştirilmesine yardımcı olacağını söyledi.

Katar’ın Erbil Başkonsolosu olarak Hüseyin Bin Ali Fezala atanmıştı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ahmed Hasan Hammadi başkanlığındaki üst düzey bir heyet, 24 Mayıs Cuma gününden bu yana konsolosluğun açılışı için Erbil’de bulunuyor. Heyet 25 Mayıs’ta Başkan Mesud Barzani tarafından kabul edilmişti.

Kürdistan Bölgesi ve Katarlı yetkililer, Erbil ile Doha arasındaki ilişkilerin turizm, ekonomi ve kalkınma alanlarında geliştirilmesine defalarca vurgu yapmıştı.

Katar'ın Erbil Başkonsolosluğunun açılması, Kürdistan Bölgesi ile Katar arasındaki ticari ilişkilerin ve ekonomik iş birliğinin daha da geliştirilmesine yardımcı olacak. Ayrıca, kültürel ilişkilerin geliştirilmesine ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesine, Kürdistan Bölgesi ile Katar arasındaki turizm sektörünün daha da genişlemesine kapı açacak.

Yükseköğretim alanında Katar ve Kürdistan Bölgesi'nin farklı düzeylerde birçok toplantısı gerçekleştirildi, Katar'ın bu sektörün gelişmesinde de rol oynaması bekleniyor.

Başbakan ​​Barzani'nin Kürdistan Bölgesi'nin tarım ürünlerini pazarlama çabalarının yanı sıra 2023 yılında Katar'a resmi olarak elma, nar ve bal ihraç edilmişti.

Qatar Airways’in (Katar Hava Yolları) Kürdistan Bölgesi'ne uçuş saferlerinin yıllar öncesine dayanıyor. Bu ilişkinin daha da geliştirilmesi için çaba gösteriliyor.

Kürdistan Bölgesi ile Katar arasındaki iş birliği sağlık sektöründe de gelişmekte.

Kürdistan Bölgesi ile Katar'ın güçlü ilişkileri var. Bu bağlamda Kürdistan Bölgesi'nin üst düzey yetkilileri Katar'a düzenli olarak ziyaret gerçekleştiriyor.

Başbakan Mesrur ​​Barzanii, 2022 yılında Katar ziyaretinde ülkenin emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve bazı üst düzey yetkilileriyle görüşmüştü.

Başbakan Mesrur ​​Barzani, Erbil'de Katar Başkonsolosluğunun açılması çağrısında bulunmuştu.

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 2021 yılında Erbil'i ziyaret etmişti.

Başbakan Mesrur ​​Barzani ise 2022 yılında Davos'ta Katar Ticaret Bakanı Şeyh Muhammed bin Hamad bin Kasım Abdullah Al Sani ile bir araya gelerek Katar'a tarım ürünleri ihracatı konusunu görüşmüştü.

Başbakan Masrur Barzani, 2024 yılında Davos'ta Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman bin Casim es-Sani ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve Kürdistan Bölgesi'ndeki yatırım fırsatları gibi konuları ele almıştı.