Neçirvan Barzani: Sanata ve kültüre daha fazla önem vermeliyiz

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, sanat ve kültüre daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Neçirvan Barzani, bugün (27 Mayıs 2024) Erbil’de düzenlenen Kürdistan Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre törende konuşma yapan Başkan Neçirvan Barzani, “Etrafımızı saran gürültü ve siyasi olaylar arasında, bu tür etkinlikler, hayatın sadece siyasetten oluşmadığını, sanatın ve kültürün hayatın önemli, güzel ve anlamlı yönleri olduğunu hatırlatıyor. Kürdistan halkının ulusal kimliğini oluşturan kültürünün, sanatının, dilinin, edebiyatının ve tarihinin korunması önemli.” dedi.

Kürdistan Kültür ve Sanat Merkezi’nin kurulmasının fikrini ortaya koyanları tebrik eden Neçirvan Barzani, “Bu güne kadar yorulmadan çalışanların çabalarına saygı ve takdirle bakıyorum. Çalışmalarının, mesajlarının ve hedeflerinin başarıya ulaşması için tüm iş birliğimi ve desteğimi bir kez daha teyit ediyorum.” diye konuştu.

Kürtler ve Kürdistanlıların çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olduklarını belirten Başkan Neçirvan Barzani, “Tarihte başımıza gelen tüm trajedilere rağmen Kürtlerin ve Kürdistan halkının ayakta kalmasının sırrı, dillerine, kültürlerine, sanatlarına ve edebiyatlarına sahip çıkma arzusu ve sevgisi olmuş. Kürtler ve Kürdistan halkı bu konuda benzeri görülmemiş bir örnek teşkil etmiş.” ifadelerini kullandı.