Mesud Kareş: Kayseri Çarşısı için yeni bir yangın söndürme sistemi kuracağız

Erbil Vali Yardımcısı Mesud Kareş, Erbil'deki Kayseri Çarşısı için yeni yangın söndürme sistemi kurulacağını söyledi.

K24’te yayınlanan Basi Roj programına katılan Vali Yardımcısı Kareş, Başbakan Mesrur ​​Barzani'nin Kayseri Çarşısı'na gerçekleştirdiği ziyaretin esnaflara güvence verdiğini ifade etti.

Yangın sonrası başlatılan temizlik çalışmalarına değinen Kareş, Başbakan Barzani’nin tavsiyesi üzerine temizlik çalışamalrının kısa sürede tamamlandığını kaydetti.

Mesud Kareş, çarşının Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) gözetiminde restore edileceğini belirterek esnafların 2023 ve 2024'teki vergilerden muaf tutulduğunu bildirdi.

Kayseri Çarşısı için yeni bir yangın söndürme sistemi kurulacağına dikkat çeken Vali Yardımcısı, "Şar Parkı’nda 300 metreküp kapasiteli büyük bir su deposu inşa edilecek. Daha sonra çarşının etrafına borular döşnecek. Yangın çıkması halinde iki dev su motoru söndürme çalışmaları için kullanılacak." dedi.

Başkent Erbil’in tarihi Kayseri Çarşısı’nda 5 Mayıs Pazar akşamı saat 21.30 sularında çıkan yangın, sivil savunma ve itfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesiyle yaklaşık 3 saat içerisinde kontrol altına alınmıştı.

Erbil Valiliğinden 6 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Kayseri Çarşısı’ndaki yangında 227 dükkanın ve 7 küçük deponun hasar gördüğü aktarılmıştı.