Mesrur ​​Barzani Soran'da: Projelerimiz devam edecek

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, amaçlarının zor ekonomik ve mali duruma rağmen projelerin Kürdistan Bölgesi'nin tüm bölgelerinde vatandaşlara hizmet vermeye devam etmesi olduğunu belirtti.

Başbakan Barzani beraberindeki üst düzey hükümet heyetiyle, birkaç projenin temelini atmak üzere bugün (28 Mayıs 2024) saat 10.00’da Soran Bağımsız İdaresi’ne ulaştı.

Raperin Bağımsız İdaresi sınırlarında bulunan Raniye-Bêngırd köprüsünün açılışını 27 Mayıs’ta gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başbakan, “Ekonomik ve mali açıdan zor duruma rağmen Kürdistan Bölgesi'nin tüm bölgelerinde vatandaşlarımıza hizmet etmek için projelerimizi sürdürmeye çalıştık.” dedi.

“Kürdistan Bölgesi Hükümetinin programı ve planı sadece büyük şehirlere önem vermek değil, aynı zamanda şehirleri, kasabaları kalkındırmak, köylerimizi canlandırmaktır.” diyen Başbakan, Soran Bağımsız İdaresi’ni şu sözlerle anlattı:

“Soran, Kürdistan Bölgesi'nin birçok açıdan stratejik bölgelerinden biridir ve kendine has özelliklere sahiptir. Çünkü hem Türkiye hem de İran'a komşu olmasının yanı sıra tarım, ticaret ve turizm açısından da önemli bir konuma sahip ayrıca ekonomik kalkınma sürecinde önemli rol oynayabilir. Turizm alanında çok elverişli bir ortamı var. Bu bölgeyi dünyanın önemli turistik bölgelerinin yanında yer alacak ve binlerce kişiye istihdam yaratacak şekilde geliştirecek bazı turizm projelerinin planlanmasının son aşamaları üzerinde çalışıyoruz.”

Soran, Barzan, Balakayeti ve Bradost bölgelerinden oluşan Soran Bağımsız İdaresi’nin çok çeşitli bir nüfus yapısına sahip olduğunun altını çizen Başbakan, “Bu, Kürt halkının devrim ve ayaklanmalarında birçok fedakarlık yapan, uzun yıllar Kürt devrimlerinin merkezi olan bölgenin zenginliğinin bir göstergesidir.” diye konuştu.