Bakırhan: MHP, AK Parti’nin sonunu getirecek

DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan, "MHP ile ittifak bugün AK Parti'nin işine geliyor olabilir ama enim olun 70'lerden bugüne saydığım bütün kaosların baş aktörü olan MHP, bu AK Parti’nin sonunu yavaş yavaş getirecektir.” dedi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde yaptığı "Türkiye'nin en fazla darbe girişimine maruz kalan hükümetiyiz." açıklamasına, "11 partimiz kapatıldı, insaf." diyerek yanıt verdi.

DEM Parti Eşgenel Başkanı Bakırhan partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

27 Mayıs Darbesi'nde anayasanın rafa kaldırıldığını söyleyen Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkede başbakan ve iki bakan idam edildi. Bu darbeyi de kınıyoruz. Yine 'kendimizi Demokrat Parti'nin devamı sayıyoruz' diyenler darbe bildirisi okuyup idamların önünü açanlarla kol kola birlikte iktidarda bulunuyor. 27 Mayıs sonrasında gelişen 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve daha nice müdahale darbe mekaniğinin Türkiye'de hala güncel olduğunun göstergesidir. Bu darbe mantığından kimlerin faydalandığını yakın zamanlarda olan askeri ve siyasi darbelerde gördük. Darbeden kimlerin zarar gördüğünü de yaşayarak gördük. Darbenin yararlananları belli, zarar görenleri bizleriz. Biz her yerde emekçilerle, ezilenlerle birlikte askeri ve siyasi darbelere karşı duracağız. 

Erdoğan dün, 'Türkiye'nin en fazla darbe girişimine maruz kalan hükümetiyiz' diyor. Peki siz darbe girişimine maruz kaldıysanız biz ne olduk? 12. partimiz insaf. 11 partisi ya kapatılmış ya da kapanmak zorunda kalmış, binlerce yöneticisi eş başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları cezaevlerinde. '15 Temmuz Allah'ın lütfudur' diyenler sanki kendileri değildi."

“Kobani Davası, Gezi Davası, HDP'nin kapatma davası ve bütün rehin davalarının tamamı açık birer darbe"  olduğunu savunan Bakırhan, “Bugün de Gezi'nin yıldönümündeyiz. Gezi halkların haklı itirazıdır. Karanlık gider Gezi kalır, mücadele kalır. Gezi demokratik bir hak talebidir, yargılanamaz.” diye konuştu.

Bahçeli'nin DEM Parti'nin kapatılması çağrısına yanıt veren Bakırhan, şu ifadeleri kullandı:

"Tuttuğu takım küme düşüyor diye 'bu sene düşmek kalksın diyen', oyu düştüğünde 'baraj kalsın' diyen, hoşuna gitmedi diye 'güneş doğması' diyen, fikren ve siyaseten baş edemiyor diye 'DEM Parti kapatılsın' diyen toplum ve akıl düşmanı anlayışa bir önerimiz var; önce o ağzınızı kapatın."

Açıklanan tasarruf paketinin “şov ve aldatmaca” olduğunu vurgulayan Bakırhan, Temmuz 2024’te asgari ücrete zam çağrısı yaparak önerilerini, "Asgari ücret en az 32 bin TL olsun. Memurlara verilen seyyanen zam artışı kamu emeklilerine de verilsin. En düşük emekli maaşı da asgari ücret seviyesine çekilsin." sözleri ile sıraladı.

“MHP ile ittifak bugün AK Parti'nin işine geliyor olabilir ama enim olun 70'lerden bugüne saydığım bütün kaosların baş aktörü olan MHP, bu AK Parti’nin sonunu yavaş yavaş getirecektir.” değerlendirmesini yapan Bakırhan, “Gerçek AK Partililer bu ittifaktan rahatsız ama saray bunu bilmiyor. Çünkü sarayın işine geliyor. Türkiye gri listeden çıkmak istiyorsa önce MHP ve AK Parti’nin kol kanat gerdiği çetelerin tasfiye edilmesi gerekiyor. Tüm bu yapılar ve yarattığı çürüme çatışma ve darbe mekanizmasının ortaya çıkardığı bir sonuçtur. Çözüm; güçlü demokrasi, gerçek adalet, hakikatle yüzleşme, Kürt sorununun demokratik çözümü.” açıklamasında bulundu.