İmad Cemil: Seçim için Kürdistan Bölgesi Başkanlığının cevabını bekliyoruz

Dr. İmad Cemil
Dr. İmad Cemil

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Medya Ekibi Başkanı Dr. İmad Cemil, parlamento seçiminin yapılması için Kürdistan Bölgesi Başkanlığının cevabını beklediklerini söyledi.

K24 haber bültenine konuk olan Dr. İmad Cemil, komisyonun, parlamento seçimlerinin tarihini belirlemek için Kürdistan Bölgesi Başkanlığına bir mektup gönderdiğini belirterek, “Kürdistan Bölgesi Başkanlığının cevabını bekliyoruz.” dedi.

Hem komisyon hem de seçim sürecinde kullanılacak cihazların Kürdistan Parlamento seçiminin yapılması için hazır olduğunun altını çizen Cemil, “Geriye aday ve liste kayıtları kaldı. Seçim tarihinin belirlenmesi için tüm bilgileri Kürdistan Bölgesi Başkanlığına ilettik.” ifadelerini kullandı.

Dr. İmad Cemil, önceki seçimde birkaç seçmenin parmak izinin okunamamasına dair şunu kaydetti:

“Bu seçim için ciddi anlamda o kişilerin parmak izlerini tekrar almaya çalışacağız.”

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Sözcüsü Cumana Galayi, 28 Mayıs’te K24’e yaptığı açıklamada, Komiserler Kurulunun Kürdistan Bölgesi Başkanlığından Kürdistan Parlamento seçimleri için yeni bir tarih belirlemesini istediğini belirtmişti.

Irak Parlamentosu, 22 Mayıs'ta Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonunun süresini altı ay uzatmıştı.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, 21 Mayıs’ta Seçim Yargı Komitesinin Kürdistan Parlamentosundaki 100 sandalyeden 5’ini bileşenlere verme kararını onaylamıştı.

Bileşenlere tahsis edilen sandalyelerin şu şekilde dağıtılmasına karar verilmişti:

1. Erbil: 2 sandalye (biri Hristiyanlar, diğer Türkmenler için)

2. Süleymaniye: 2 sandalye (biri Hristiyanlar, diğer Türkmenler için)

3. Duhok: 1 sandalye Ermeniler için