DAİŞ kurbanlarının gömüldüğü en büyük mezar açılıyor

Telafer yakınlarındaki Alo Antar toplu mezarının açılması
Telafer yakınlarındaki Alo Antar toplu mezarının açılması

Ninova Ovası'ndaki Telafer kasabasındaki Alo Antar toplu mezarı 10 yıl süren bekleyişin ardından kazılırken, Yezidi vatandaşlar yakınlarının cesedine ulaşma umuduyla bekliyor.

Telafer kasabası yakınlarında terör örgütü DAİŞ kurbanlarının gömülü bulunduğu en büyük toplu mezarlardan biri açıldı. DAİŞ’in kaçırdığı yakınlarına hala ulaşamayan Yezidi vatandaşlar, açılan Alo Antar toplu mezarının başında bir umut bekliyor.

DAİŞ kaçırdığı ve Suriye’de kaçmayı başaran Nso İlyas’ın aile fertlerinden birçoğunun akıbeti hala bilinmiyor.

Nso İlyas, “Önce Telafer'de bizi rehin aldılar, sonra Musul'a nakledildik. Dokuz ay sonra bizi ayırıp Suriye'ye götürdüler. Genç, erkek, yaşlı insanlarımızın akıbetini hala bilmiyoruz.” diye konuştu.

Alo Antar toplu mezarı, DAİŞ’in Irak’ın bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdiği dönemde işlediği cinayetleri ortaya koyan delilerden biri olarak kabul ediliyor. Toplu mezarın başında bekleyen Yezidiler, çalışmaların en kısa sürede tamamlanıp DNA testi yapılmasını istiyor.

Yezidilerin DAİŞ tarafından soykırıma uğratılmasından 10 yıl sonra, Irak Hükümeti ve örgütler toplu mezar kazmaya yeni başladı ve kurbanların kemiklerinin çokluğu nedeniyle toplam ceset sayısı bilinmiyor.

Yezidi kurbanların yakınları Alo Antar toplu mezarının başında bekliyor

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, “Kurbanların sayısı henüz belirlenmedi ancak daha önce basında çıkan haberlerde, toplu mezarda DAİŞ tarafından vurulup çukura atılan kadınlar, çocuklar, gençler ve yaşlılar da dahil olmak üzere yüzlerce cesedin olduğu belirtilmişti. Bu nedenle mağdurların yakınlarından cesetlerin kimliğinin belirlenmesi için DNA testi yapmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Musul ve Ninova Ovası'nın DAİŞ’ın elinden kurtarılmasından bu yana 61 toplu mezar kazıldı, 240'a yakın şehidin cenazesi yakınlarına teslim edilirken, kaçırılan Yezidilerin çoğunun akıbeti hala bilinmiyor ve kayıp Yezidi vatandaşların çoğunun söz konusu toplu mezarlarda olduğu tahmin ediliyor.

Telafar’in kuzeybatısında yer alan 15 metre derinliğindeki toplu mezar, görgü tanıklarının açıklamasına göre DAİŞ kurbanlarının bulunduğu en büyük toplu mezarlardan biri. Mezarda, çoğunluğu Yezidiler, bazıları Telafar Şiileri ve Musullu Sünniler olmak üzere yaklaşık 2 kişinin cansız bedenin bulunduğu tahmin ediliyor.

Telafer yakınlarındaki Alo Antar toplu mezarının açılması