Bakanlar Kurulu, Kürdistani bölgelerdeki durumun normalleştirilmesine vurgu yaptı

Bakanlar Kurulu toplantısı
Bakanlar Kurulu toplantısı

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Kürdistani bölgelerdeki durumun normalleştirilmesine ve bu bölgelerdeki anayasa ihlallerine son verilmesine vurgu yaptı.

Bakanlar Kurulu, bugün (29 Mayıs 2024) Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında haftalık olağan oturumunu gerçekleştirdi.

Toplantıda ilk olarak Kürdistan Bölgesi Yönetimi dışındaki Kürdistani Bölgeler Genel Kurulunun faaliyetleri ve bu bölgelerdeki mevcut duruma ilişkin detaylı rapor sunuldu. Ardından da Irak Anayasasının 140. maddesi ışığında Kürdistani bölgelerin kaderinin belirlenmesi yönelik bir yol haritası taslağı önerildi.

Raporda ayrıca devam eden Araplaştırma politikası, tarım arazilerinin işgali ve Kürt vatandaşların ata topraklarından sürülmesi nedeniyle Kürdistani bölgelerin içinde bulunduğu zor duruma da işaret edildi.

Hazırladıkları raporda bu bölgelerdeki duruma ilişkin gerçekleri sundukları için Kürdistani Bölgeler Genel Kurulu Başkanı Fehmi Burhan ve kurulun tüm çalışanlarını Bakanlar Kurulu adına tebrik eden Başbakan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin bu bölgelerden vazgeçmeyeceğini, sorunların, ihlallerin ve istenmeyen durumun anayasa çerçevesinde çözülmesini talep ettiğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani de yol haritasına desteğini yineleyerek, bu bölgelerde atılmakta olan adım ve tedbirlerin birlikte yaşamın ruhuna hizmet etmeyeceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu, Kürdistani bölgelerdeki durumun normalleştirilmesi, bu bölgelere uygulanan askeri baskıya son verilmesi ve bu bölgelerdeki vatandaşlara yönelik her türlü ihlal ve saldırganlığın sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Bakanlar Kurulu, ayrıca Kürdistani Bölgeler Genel Kurulunun yol haritasını gözden geçirmek ve bunun uygulanmasına yönelik bir plan hazırlamak için üst düzey bir bakanlar komitesi oluşturdu.

Toplantının diğer bölümünde Irak Bakanlar Kurulunun 19/5/2024 tarihli olağanüstü toplantısında onaylanan Genel Bütçe Kanununun 2025-2024 yılına özel takvimlerine ilişkin bir rapor sunuldu.

Irak Parlamentosundaki Kürt fraksiyonlara, Kürdistan Bölgesi'nin hak ve yetkilerini oy birliğiyle savunmaları çağrısında bulunuldu.

Bakanlar Kurulu, ayrıca Kürdistan Bölgesi müzakere heyetine bölgedeki maaşlı çalışanların çıkarlarını ve anayasal haklarını korumak için Irak Parlamentosundaki Kürt milletvekilleriyle koordinasyon kurma talimatı verdi.

Maaşların ödenmesi konusunda tüm bakanlıkların Irak Maliye Bakanlığı ile koordineli çalışmaya devam etmesi ve maaşlı çalışanların listesinin zamanında federal hükümete gönderilmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Barzani, “Buna karşılık federal hükümet de bölgenin bütçesini gönderme konusundaki anayasal sorumluluğunu yerine getirmeli.” dedi.

Toplantının sonunda da küçük ve orta projelere finansal destek sağlayan Gençlik Proje Destek Fonunun tanıtımına, şehirler arasındaki oto yolları ile tanker ve tır trafiğinin etkisine ilişkin iki rapor sunuldu.