Doğal Kaynaklar Bakanlığı: Başından beri petrol sorununun derhal çözülmesinden yanaydık

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Irak Petrol Bakanlığının açıklamasına cevaben, "Başından beri petrol sorununun derhal çözülmesinden yanaydık." sözlerini kullandı.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı, bugün (29 Mayıs 2024) yaptığı açıklamada Irak Petrol Bakanlığının dünkü açıklamasını yanıtladı.

Açıklamada, “Irak Petrol Bakanlığının petrol ihracatı sorununun çözümü için acil toplantı yapılması yönündeki açıklamasına ilişkin olarak biz başından beri Doğal Kaynaklar Bakanlığı olarak sorunun bir an önce çözülmesinden ve petrolün dünya limanları üzerinden ihraç edilmesinden yanaydık.” denildi.

Kürdistan Bölgesi heyetinin bu amaçla Bağdat'ı birkaç kez ziyaret ettiği, ocak ayında yapılan son ziyarette Irak Parlamento Maliye Komitesi Başkanı’nın yanı sıra petrol, planlama ve maliye bakanlığına bağlı federal hükümet komitesiyle görüşmeler gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, “Komite, en son 19 ve 20 Mayıs'ta Doğal Kaynaklar Bakanlığı temsilcilerinin hazır bulunmasıyla toplandı. Şimdi komite toplantısının sonuçlarını bekliyoruz ve bu konuyu çözmek için önümüzdeki hafta Bağdat'ı ziyaret etmeye hazırız.” ifadelerine yer verildi.

28 Mayıs’ta Irak Petrol Bakanlığıdan yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığına ve bölgedeki şirketlere bakanlık yetkilileriyle en kısa sürede Bağdat'ta toplantı çağrısı yapılmıştı.

Toplantının gündeminin Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden ihracatı konusu olacağı belirtilen açıklamada, ihracatın anlaşmaya uygun olarak Ceyhan Limanı üzerinden bütçe kanununda belirlenen miktarda yapılacağı kaydedilmişti.

Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatına ilişkin 25 Mart 2023 tarihli kararının ardından Ceyhan limanından yapılan petrol ihracatı askıya alınmıştı.

Petrol ihracatının askıya alınması, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin bütçesine ve altyapısına zarar verdiği gibi, dünya enerji pazarında da yaklaşık 500 bin varil petrolün azalmasına neden oldu.

Kürdistan Bölgesi'ndeki uluslararası petrol şirketleri, Irak Hükümetini boru hattının hazır olmasına rağmen petrol ihracatını sürdürmeyi istememekle suçluyor.