Çin: Tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Filistin devletinin yeniden inşasına yardımcı olacaklarını ve Birleşmiş Milletlere (BM) tam üye olarak katılması için destek sunacaklarını belirtti.

Çin Devlet Başkanı, Pekin'de gerçekleştirilen Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu 10. Bakanlar Konferansı'nda konuştu.

Gündemine Gazze'deki insani krizi alan Şi, bölgede iki devletli çözüm çağrısı yaparak, Çin'in Gazze'deki insani krizin hafifletilmesine destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

Şi, "Tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekliyoruz. Bağısız Filistin devletinin BM'ye tam üyelik talebi yerine getirilmeli." dedi.

Bölgedeki çatışmaların ardından yeniden yapılanmaya destek verme fikrini benimsediklerini söyleyen Şi Cinping, bölgeye maddi destek sağlanacağını dile getirdi.

Şi Cinping, Gazze'ye yönelik acil insani yardıma destek olarak Yakın Doğu Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na 3 milyon dolar bağışlayacaklarını da açıkladı.

Çin 2026 yılında gerçekleşecek ikinci Çin-Arap zirvesine ev sahipliği yapacak.

İspanya geçtiğimiz günlerde, Gazze Şeridi ve Batı Şeria da dahil, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletini resmen tanıdıklarını duyurdu. Başbakan Sanchez, tüm taraflarca kabul edilmediği sürece 1967 sınırlarındaki değişiklikleri kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Norveç de yürürlüğe giren kararnameyle Filistin devletini resmi olarak tanıdı. Bu iki ülkenin ardından en son İrlanda da resmi olarak Filistin devletini tanıdığını açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, alınan tanıma kararların ardından yaptığı açıklamada, Filistin devletini tanımanın Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki "İsrailli esirleri terk etmek" anlamına geldiğini öne sürdü.