Irak Başbakanlık Ofisi: Mesrur ​​Barzani ve Sudani “yapıcı diyaloğun sürdürülmesi” gerektiğini vurguladı

Başbakan Mesrur ​​Barzani ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, görüşmelerin devam etmesi ve sorunların anayasa temelinde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Bağdat ziyareti çerçevesinde Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile bir araya geldi.

Irak Başbakanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre Muhammed Şiya Sudani ile Mesrur Barzani Irak'taki genel durumu, bazı ulusal konuları, federal hükümetin hizmetler ve ekonomi alanındaki tedbirlerini ve diğer birçok konuyu görüştü.

Toplantının bir diğer bölümünde her iki taraf Irak’taki tüm bileşenler ile vatandaşları çıkarına olan sorunların çözümü için yapıcı diyaloğun sürdürülmesi gerektiği konusunda mutabakata vardı.

Başbakan Mesrur Barzani, Sudani ile görüşmeden önce Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci ile bir araya gelmişti.

Mesrur ​​Barzani, sosyal medya platformu X'te (eski adıyla Twitter) yaptığı iki paylaşımda Araci ile görüşmesinin detaylarını açıklamıştı.

Başbakan Barzani, açıklamasında, “Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Araci ile Kürdistan Bölgesi'nin anayasal bir bölge olduğu ve bölgenin güçlü olması Irak'ın güçlü olması demek olduğu ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasında en iyi ilişkinin olması gerektiği konusunda mutabakata vardık.” ifadelerini kullanmıştı.

Mesrur Barzani ayrıca, Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasında güvenlik açısından iyi bir koordinasyon bulunduğunu ve bu iyi koordinasyonun diğer tüm alanlara yansımasını temenni ettiklerini vurgulamıştı.