Başbakan ​​Barzani, Hadi Amiri ile bir araya geldi

Başbakan ​​Barzani, Hadi Amiri ile bir araya geldi (FOTO: Kürdistan Bölgesi Hükümeti)
Başbakan ​​Barzani, Hadi Amiri ile bir araya geldi (FOTO: Kürdistan Bölgesi Hükümeti)

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile Bedir Hareketi Genel Sekreteri ve Nebni İttifakı lideri Hadi Amiri sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Bağdat ziyareti çerçevesinde Hadi Amiri ile bir araya geldi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre her iki taraf da, başta Kürdistan Bölgesi’nin mali hakları ve maaşları ile vatandaşların yaşamları ve refahı olmak üzere sorunların çözümü için Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile federal hükümet arasındaki koordinasyon ve iş birliğini sürdürme konusunda mutabakata vardı.

Başbakan Barzani sosyal medya platformu X'ten (Eski adıyla Twitter) yaptığı paylaşımda, "Bedir Hareketi Genel Sekreteri ve Nebni İttifakı lideri Hadi Amiri ile memurların Irak'ta olduğu gibi maaşları için istedikleri bankayı seçebilmeleri konusunda mutabık kaldık. Kürdistan Bölgesi'nin mali haklarının ve maaşlarının yanı sıra, vatandaşların hayat ve refahının sağlanmasına vurgu yaptık." ifadelerini kullandı.

Başbakan Barzani, Amiri ile görüşmeden önce Bağdat'ta Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım Araci ile bir araya gelmişti.

Başbakan Barzani, bugün federal hükümetin yetkilileri ve Irak'taki siyasi partilerin liderleriyle görüşmek üzere beraberindeki hükümet heyetiyle resmi ziyaret kapsamında Irak’ın başkenti Bağdat’a gitmişti.