Mesrur Barzani, Hamis Hancer ile bir araya geldi

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Bağdat ziyareti çerçevesinde Siyade (Egemenlik) Koalisyonu Başkanı Hamis Hancer ile görüştü.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Irak'ın başkenti Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında federal hükümetin yetkilileri ve Irak'taki siyasi partilerin liderleriyle bir dizi görüşmelerde bulundu.

Mesrur Barzani, Bağdat ziyareti çerçevesinde Siyade Koalisyonu Başkanı Hamis Hancer ile bir araya geldi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede Irak'taki genel durum ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki ilişkiler ele alındı.

Görüşmede ayrıca Irak'taki güvenlik ile istikrarın korunması, Kürdistan halkının, bileşenlerin ve Irak vatandaşlarının haklarına saygı gösterilmesi, sorunların çözülmesi ve anlaşmaya varılması gerektiği vurgulandı.

Başbakan Barzani, görüşmenin ardından sosyal medya platformu X'ten (Eski adıyla Twitter) yaptığı paylaşımda, "Hak ve yükümlülüklerimiz anayasada açıkça tanımlanmıştır. Biz yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Bağdat'tan memur ma haklarına uymasını bekliyoruz. Bağdat'ın memurlarımızın haklarını sağlama konusunda sorumluğunu yerine getirmesini bekliyoruz. Sayın Hamis Hancer'den bu konuyla ilgili görüşmelere devam etmesini istedim." ifadelerini kullandı.

K24 muhabiri Dilan Barzan, Başbakan Barzani’nin Irak hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerinin ana gündeminin çalışanların maaş konusu olduğunu söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani, Siyade Koalisyonu Başkanı Hancer ile görüşmeden önce Asaib Ehli Hak Hareketi lideri Kays el-Hazali, Bedir Hareketi Genel Sekreteri ve Nebni İttifakı lideri Hadi Amiri, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci ile bir araya gelmişti.