Mesrur Barzani, Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı ile görüştü

Mesrur Barzani, Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı ile görüştü
Mesrur Barzani, Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı ile görüştü

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ve Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Fayeq Zedan Erbil-Bağdat sorunlarının çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Irak'ın başkenti Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı ile bir araya geldi.

Görüşmede her iki taraf Kürdistan Bölgesi'nin anayasal yapısına saygı gösterilmesi ve sorunların çözümüne yönelik Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve federal hükümetin çabalarını ve diyaloğunu destekleme konusunda mutabık kaldı.

Görüşmenin bir diğer bölümünde, kararları kamu yararına zarar vermeyecek, Kürdistan halkının, bileşenlerin ve genel olarak Irak vatandaşlarının meşru haklarını ihlal etmeyecek şekilde mahkemelerin bağımsız olması gerektiği vurgulandı.

Başbakan Mesrur Barzani, Fayeq Zedan ile görüşmeden önce Siyade (Egemenlik) Koalisyonu Başkanı Hamis Hancer, Asaib Ehli Hak Hareketi lideri Kays el-Hazali, Bedir Hareketi Genel Sekreteri ve Nebni İttifakı lideri Hadi Amiri, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ve Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci ile bir araya gelmişti.