Başbakan Barzani: Umarım sorunların çözümü için daha iyi adımlar atabiliriz

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, “Umarım Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için daha iyi adımlar atabiliriz.” dedi.

Mesrur Barzani, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Maliki ile sorunların temelden çözülmesi konusunda mutabık kaldıklarını belirten Mesrur Barzani, “Umarım Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözümü konusunda daha iyi adımlar atabiliriz. Bundan sonra sadece sorunları konuşmakla kalmayıp, aramızdaki ilişkilerin iyileştirilmesini de konuşalım.” cümlelerini aktardı.

Başbakan Barzani, bugün (30 Mayıs 2024) Irak'ın başkenti Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri Maliki ile bir araya geldi.

Kürdistan Bölegsi Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede Irak'taki genel durum ve Kürdistan Bölgesi ile federal hükümet arasındaki sorunların çözümüne yönelik atılan adımlar ele alındı.

Her iki taraf da sorunların diyalog yoluyla çözülmesi, Irak federal sistemine ve Kürdistan Bölgesi'nin anayasal yapısına saygı gösterilmesi, başta bütçe olmak üzere bölgenin federal bütçe içindeki mali yetkileri ve haklarının korunması gerektiğinin altını çizdi.

Görüşmede ayrıca sorunların çözümü ve engellerin aşılması için Irak'taki siyasi güçler ve taraflar arasında koordinasyon ve iş birliğinin sürdürülmesinin önemi vurgulandı.