Irak Başbakanı'ndan petrol açıklaması: İllerin kalkınması için kullanılabilir

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani
Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, petrolün Kürdistan Bölgesi kentlerini kalkındırmak ve Irak ekonomisini güçlendirmek için gelir kaynağı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Sudani, AA'ya yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatının askıya alınmasının Irak'ın tamamı için zararlı olduğunu, petrolün illeri kalkındırmak için gelir kaynağı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Petrol ihracatını yeniden başlatmak için uygun bir çözüm bulmak amacıyla girişimlerde bulunduklarına işaret eden Muhammed Şiya Sudani, petrol sorununun tüm Irak halkının çıkarına olacak şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Irak Petrol Bakanlığı, 28 Mayıs’ta Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve bölgede faaliyet gösteren petrol şirketlerine Bağdat'ta kendileriyle görüşme çağrısında bulundu.

Toplantının gündeminin Kürdistan Bölgesi petrolünün yeniden ihracatı konusu olacağı belirtilen açıklamada, ihracatın anlaşmaya uygun olarak Ceyhan Limanı üzerinden bütçe kanununda belirlenen miktarda yapılacağı kaydedilmişti.

Paris'teki Uluslararası Tahkim Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatına ilişkin 25 Mart 2023 tarihli kararının ardından Ceyhan limanından yapılan petrol ihracatı askıya alınmıştı.

Petrol ihracatının askıya alınması, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin bütçesine ve altyapısına zarar verdiği gibi, dünya enerji pazarında da yaklaşık 500 bin varil petrolün azalmasına neden oldu.