Hewramani: Güvenlik güçlerinin maaşlarının gönderilmesindeki gecikmenin haklı gerekçesi yok

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Peşewa Hewramani, “Kürdistan Bölgesi'ne anayasanın öngördüğünü uyguladığımızın garantisini veriyoruz. Kürdistan Bölgesi Hükümetinin maaş konusunda herhangi bir engeli yok.” dedi.

Hükümet Sözcüsü Hewramani, bugün (2 Haziran 2024) Kurdistan24’e özel açıklamalarda bulunarak, Peşmerge ve güvenlik güçlerinin maaşlarının gecikmesinin haksızlık olduğunu ve hiçbir haklı gerekçesinin olmadığını belirtti.

“Kürdistan Bölgesi'ne anayasanın öngördüğünü uyguladığımızın garantisini veriyoruz. Kürdistan Bölgesi Hükümetinin maaş konusunda herhangi bir engeli yok.” diyen Hewramani, Kürdistan Bölgesi heyetinin son Bağdat ziyaretindeki toplantıların sonucunun çok iyi olduğunu ve iyi bir anlayışın sağlandığını kaydetti.

Kürdistan Bölgesi’nin her zaman diyaloga hazır olduğunu savunan Hewramani, “Ancak biz hala güvenlik güçlerinin maaşlarının gönderilmesi ve Kürdistan Bölgesi Hükümetinin mayıs ayı maaşlarını bekliyoruz.” diye konuştu.

“Bağdat'taki tüm partiler geçtiğimiz hafta Başbakan Mesrur ​​Barzani ile yaptıkları görüşmelerde Kürdistan Bölgesi halkının haklarının ihlal edilmemesi ve maaşların siyasi meselelere karıştırılmaması konusunda hemfikirdi.” ifadelerini kullandı.

Petrol üretim maliyetinin yeniden görüşülmesi amacıyla yakında Doğal Kaynaklar Bakanlığının katılımıyla bir toplantı planlandığını aktaran Sözcü Hewramani, “Daha önce anlaşmaya varılmış olsa da buna uyulmamış. Umuyoruz ki bu kez Kürdistan Bölgesi, Bağdat ve şirketler arasında üçlü bir anlaşmaya varılır ve herkes buna uyar.” sözlerini paylaştı.

Hükümet Sözcüsü Hewramani, “Bağdat'ın güvenlik güçlerinin maaşlarını göndermedeki gecikmesi baskıcıdır ve hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Bir maaş dağıtılmasının yanı sıra çalışanların Kurban Bayramı öncesinde bir maaş daha beklemesi gerekiyordu.” değerlendirmesinde bulundu.