Erdoğan’dan kayyum açıklaması: Hukuk gereğini yaptı ve yapmaya da devam edecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terörle demokrasi bir arada bulunamaz. Yargının Hakkari ile ilgili vermiş olduğu karar kimseyi rahatsız etmesin. Yargı burada kanunu değil, hukuku konuşturmuş ve kararını da buna göre vermiştir." dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, 8. Anadolu Medya Ödülleri töreninde yaptığı açıklamada, Hakkari Belediyesine kayyum atanması konusuna da değindi.

“Terörle sivil siyasetin yan yana duramayacağını” belirten Erdoğan, “Terörle demokrasi bir arada olmaz. Sırtını elinde kalaşnikof olana, molotof olana, bomba olana dayayarak meşru siyaset yapılmaz. Biz bugüne kadar meşru siyasete söz söylemedik. Yargının Hakkari ile ilgili verdiği karar kimseyi rahatsız etmesin. Yargı hukukunu konuşturarak kararını vermiştir.” ifadelerini kullandı.

Mecliste, DEM Partili vekillerin kürsü eylemi kararının ardından AK Partili vekillerle gerginlik yaşanmasına ilişkin ise Erdoğan, şu sözleri kullandı:

“Bunlar hemen parlamentoyu ayağa kaldırdı. Burası Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosudur. Orada tekme, yumruk sallayarak saldırmanın kimseye faydası yok. Sivil ve demokratik siyasetin güçlenmesi için pek çok adım attık. Dünyanın hiçbir medeni ülkesi demokrasisinin kundaklanmasına izin vermez, veremez. 31 Mart'tan önce ne dedik? Eğer adaylarınız herhangi bir gayrimeşru işlemlere girmediyse, katılmadıysa söyleyecek sözümüz yok. Eğer yaptılarsa bizler de yasaları işletmek durumundayız. Hakkari şimdi bunun ilk adımı olmuştur. Hukuk da bunun gereğini yapmıştır ve yapacaktır.”

“Halkın olan belediyelerini kendilerinin tapulu malı gibi görüyorlar. Belediyeler ne onlarındır ne de terör örgütünündür.” diyen Erdoğan, “Belediyeler sırtını Kandil'e yaslayanların hiç değildir.” diye konuştu.

 Ne olmuştu?

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti'nin kazandığı Hakkari Belediyesine polisler tarafından baskın yapılmıştı. Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Van'da gözaltına alınmıştı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, seçilen Belediye Başkanı Akış'ın "PKK/KCK yapılanmasında üst düzey görev aldığı" iddia edilerek Hakkari Belediyesine kayyum atandığı belirtilmişti. Açıklamada, Akış'ın “geçici tedbir olarak” görevden alındığı ifade edilmişti.