Kürdistan Bölgesi ve Irak'tan Avrupa'ya direkt uçuşun yapıldığı tek nokta; Erbil Havalimanı

Irak’ın Avrupa’ya doğrudan uçuş gerçekleştiren tek havalimanı konumundaki Erbil Uluslararası Havalimanında sadece 2023’te bir önceki yıla oranla 384 bin artışla 2 milyon 84 bin turist seyahat gerçekleştirdi.

Erbil Uluslararası Havalimanı Müdürü Ahmet Hoşyar, 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, geçen yıl 2 milyon 84 bin kişinin havalimanı yoluyla seyahat gerçekleştirdiğini belirterek, “Ayrıca Erbil Uluslararası Havalimanı, Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Havalimanları Kalite Değerlendirme Örgütü (ICAO) tarafından 179 ülke arasında 80’in üzerinde puan aldı.” dedi.

Irak’ın güvenlik açısından “kırmızı bölge” olduğunu bu nedenle de birçok hava kısıtlamasına tabi tutulduğunu kaydeden Hoşyar, “Ancak Erbil Uluslararası Havalimanının başarısı Kürdistan Bölgesi ve Irak için büyük önem taşımış ve bu konuda Irak havacılığının çıtasını yükseltmiştir.” diye konuştu.

Öte yandan Erbil Uluslararası Havalimanı, Irak'tan Avrupa ülkelerine direkt uçuş gerçekleştiren tek havalimanı konumunda.

Ahmet Hoşyar, daha önce K24’e yaptığı bir açıklamada ise 24 bin metrekare alan üzerine uluslararası standartlarda yeni kargo terminalinin inşaatına 2021 yılında başlandığını ve çalışmaların yüzde 85'inin tamamlandığını aktarmıştı.

Erbil Uluslararası Havalimanı istatistiklerine göre havalimanının aylık kargo hacmi 2 bin ton olup, yeni kargoların tamamlanmasıyla birlikte Erbil Uluslararası Havalimanındaki aylık kargo hacmi 4 bin tona ulaşacak.

Irak'taki diğer havalimanlarıyla karşılaştırıldığında Erbil Havalimanının tüm sektörlerde ilk sırada yer aldığının altını çizen Ahmet Hoşyar, “Avrupa havayolları, dünya çapındaki havalimanlarının uyguladığı uluslararası standartlar, yasalar ve yönergelere uygunluğumuz nedeniyle Irak'taki diğer havalimanlarından değil, yalnızca Erbil Havalimanından uçuş kabul etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Erbil Uluslararası Havalimanına gidiş-dönüş uçuş sayısı günlük 60'ın üzerindeyken her yıl Mayıs ayından sonra uçuş sayısı günlük 100'ün üzerine yükseliyor.

Erbil Uluslararası Havalimanında iki adet bagaj toplama noktası bulunuyor. Ağustos ayı sonunda havalimanı terminaline saatte 360 ​​bagaj alabilecek, son bagajın 27 dakikada turiste ulaşmasını sağlayacak bir lokasyon daha kurulacak.

2005 yılında hizmete açılan Erbil Uluslararası Havalimanı, bölgenin en işlek havalimanlarından biri olup 4 bin 800 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun pistine sahip sekizinci havalimanıdır.