Bakırhan: Kayyum barış için var olan anlayışı silecek düşman hukukudur

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, “Kayyum; bu ülkede barış için az da olsa var olan o anlayışı, o iradeyi ortadan kaldırıp silecek bir düşman hukukudur.” dedi.

Tuncer Bakırhan ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın da aralarında olduğu heyet, Yüksekova Belediyesini ziyaret etti.

Ziyaret sonrası Tuncer Bakırhan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hükümetin de Türkiye’de ve Hakkari’de ortaya çıkan kayyum karşıtı direnişi görmesini istediklerini belirten Bakırhan, “Kayyum çare değil, kayyum çözüm değil. Kayyum; bu ülkede barış için az da olsa var olan o anlayışı, o iradeyi ortadan kaldırıp silecek bir düşman hukukudur.” değerlendirmesinde bulundu.

"Bugünden sonra vicdanı olan, onuru olan hiçbir Kürt AKP binasının önünden bile geçmemelidir. Size hakaret ediyorlar, dilinizi yok sayıyorlar, iradenize kayyım atıyorlar." diyen Bakırhan, AK Parti’yi şu sözlerle uyardı:

“AK Parti’yi uyarıyoruz: Kayyumunuzu çekin, kayyumcu anlayışınızı bitirin. Eğer bu ülkede gerçekten sorunları çözmek istiyorsanız, Kürt halkının iradesi orta yerde duruyor ve konuşmaya da tartışmaya da hazırdır. Ama kayyumda ısrar ederseniz de direniriz, kayyuma izin vermeyiz. Çünkü kayyum haksız hukuksuz bir girişimdir. Seçimde yenileceksiniz, bu annelerimizin oylarıyla yerel yönetimlerde kaybedeceksiniz, sonra diyeceksiniz ki ben bu annenin iradesine kayyum atıyorum. Kusura bakmayın, bunu kabul etmeyiz. Hakkari'de de söyledik burada da söylüyoruz: Siz kayyum atarsanız biz direniriz, karşı dururuz, onu yok sayarız. Bir sonraki seçimde de sadece tabela partisi olmazsınız, aynı zamanda Kürt halkının ve Türkiye halklarının oylarıyla iktidardan tepetaklak gidersiniz.”