İsveç'in Sosyal Demokrat adayı Gafur: Kürt meselesini Avrupa vatandaşlarına aktarmak istiyorum

İsveç Sosyal Demokrat Partisi adayı Diyana Gafur
İsveç Sosyal Demokrat Partisi adayı Diyana Gafur

İsveç Sosyal Demokrat Partisi'nin adayı Kürt asıllı Diyana Gafur, seçimlerde kazanıp, Kürt meselesini Avrupalı ​​vatandaşlara aktarabilmesi için Kürtlerin desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bugün (9 Haziran 2024) İsveç ve diğer Avrupa ülkelerinde Avrupa Parlamentosu için oylama süreci sona erecek ve ön sonuçlar bu gece saat 23.00'te açıklanacak.

İsveç'te Avrupa Parlamentosu için 181'i erkek, 171'i kadın ve 35'i Sosyal Demokrat listede olmak üzere 353 aday yarışıyor.

Babası Kerkük, annesi Rojhilat’ın İlam kentinden olan Kürt asıllı Diyana Gafur, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, Seçimleri kazanmam için 5 bin oya ihtiyacım var. Bu seçimde İsveç'te ve yurt dışında pek çok kişi beni destekledi. Pek çok insan bana oy verdi, her gün bana mektup ve listenin resimlerini gönderip bana oy verdiklerini doğruluyorlar.” dedi.

Kürtleri dünyaya ve Avrupa'ya tanıtmak istediğini dile getiren Gafur, “Kürtlerin kalbine girdim. Kürtler için büyük bir lobi oluşturup, Avrupa vatandaşlarına Kürtleri tanıtmalıyız.” ifadesini kullandı.

Oylama 6 Haziran Perşembe günü Hollanda'da başladı, ardından 8 Haziran Cuma günü İrlandalılar ve 8 Haziran Cumartesi günü Letonya, Malta ve Slovakya vatandaşları oy kullandı.

Çek Cumhuriyeti'nde oy verme merkezleri cuma ve cumartesi günleri açıkken, İtalya'da ve diğer 20 Avrupa Birliği ülkesinde (Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Danimarka ve Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya) oylamalar Cumartesi ve Pazar günü yapıldı. Yunanistan, Macaristan, Litvanya, Lüksemburg, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya ve İsveç) 9 Haziran Pazar günü seçimler gerçekleştirildi ve sonuçlar bu akşam açıklanacak.

Seçimlerde yasama meclisinde birçok değişiklik görülecek; bunlardan en bariz olanı sandalye sayısının 705'ten 720'ye çıkarılması olacak.