Umed Xoşnaw: Yangın önümüzdeki birkaç saat içinde kontrol altına alınacak

Erbil-Gwêr yolu üzerindeki rafineride yangın
Erbil-Gwêr yolu üzerindeki rafineride yangın

Erbil Valisi Umed Xoşnaw, Erbil-Gwêr yolu üzerindeki rafineride çıkan yangının önümüzdeki saatlerde kontrol altına alınmasının beklendiğini ve yangının yol açtığı hasarın yaklaşık 8 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Vali Xoşnaw, dün Erbil-Gwêr yolu üzerinde bulunan sıvı bitüm deposu olarak kullanılan rafineride çıkan yangına ilişkin bugün (13 Haziran) basına açıklamalarda bulundu.

Rafinerinin yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösterdiğini ve lisansları Doğal Kaynaklar Bakanlığının vermesi nedeniyle resmi lisans konusunun halen araştırıldığını belirten Vali, rafinerinin lisansı olsa dahi ihmale karşı gerekli işlem yapılacağını kaydetti.

Yangının çıkış nedenini Vali Xoşnaw, şu ifadelerle açıkladı:

“Sivil savunmanın yaptığı incelemeye göre kaza, tankerlerden birinin jeneratöründeki elektriğin devre yapmasından kaynaklandı. Yangın ilk olarak 5 bin ton flor ve nafta içeren bir depoda çıktı, daha sonra diğer depo alev aldı.”

Yangın nedeniyle 3 çalışanın yaralandığını, 10 sivil savunma ekibinin gazdan zehirlendiğini ancak can kaybı olmadığını aktaran Umed Xoşnaw, “Rafinerideki dört sivil savunma aracı ve çok sayıda kamyon hasar gördü ve toplamda yaklaşık 8 milyon dolar tutarında hasar oluştu.” diye konuştu.

“Ne yazık ki rafinerinin büyük miktarda nafta ve flor içeren ikinci deposu da alev aldı.” diyen Erbil Valisi, “Yangın hala devam ediyor ve tüm ekipler bu yoğunlukla çalışmasaydı durum kontrolden çıkacaktı. Önümüzdeki birkaç saat içinde yangının kontrol altına alınmasını umuyoruz.” dedi.

Erbil-Gwêr yolu üzerindeki rafineride yangın
Erbil-Gwêr yolu üzerindeki rafineride yangın