ABD, Kürdistan’daki bir türbenin onarımı için bütçe sağlayacak

ABD Büyükelçiliği, tarihi korumak, ekonomiyi canlandırmak ve bölgeye turist çekmek amacıyla Nahum Türbesi’ni yenileyecek.

ABD’nin Erbil Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu Maslahatgüzarı Pamela Hac’ın aralarında Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir kültürel alan olan Nahum Türbesi'nin de bulunduğu Kürdistan Bölgesi'ndeki birçok önemli kültürel mekanı ziyaret ettiği belirtildi.

Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğinin türbenin onarımı için 1 milyon dolar ayırdığı kaydedilen açıklamaya göre türbenin restorasyonu, bir yandan tarihin korunmasına ve yerel ekonominin canlandırılmasına yardımcı olurken, bir yandan da bölgeye turist çekmeyi amaçlıyor.

Açıklamada, Pamela Hac’ın, Hıristiyanların tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ABD Hükümetinin Iraklı Hıristiyanlar ile diğer toplulukları destekleme konusundaki kararlılığını vurgulamak için güzel Raban Hürmüz Kilisesi'ni ziyaret ettiği, ardından Laleş Tapınağı’na giderek Ezidi liderleriyle görüştüğü ifade edildi.