Ali Bakıri: Erbil'de kardeşlerimizle ticari ilişkilerin geliştirilmesini görüştük

İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri
İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri

İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri, “Erbil'de kardeşlerimizle güzel istişarelerde bulunarak ilişkilerin güçlendirilmesi ve ticaretin daha da geliştirilmesi üzerinde durduk.” dedi.

İran Dışişleri Bakan Vekili Bakıri ve beraberindeki heyet, başkent Erbil’deki temaslarının ardından Süleymaniye’ye geçerek, orada basına açıklamalarda bulundu.

“Irak ve Kürdistan Bölgesi gezimiz kapsamında Erbil'deki kardeşlerimizle çok güzel istişarede bulunduk. Daha sonra Süleymaniye'de diğer Kürdistan Bölgesi yetkilileriyle görüşmelerde bulunduk.” diyen Bakıri, İran Cumhurbaşkanı ve diğer yetkililerin vefatı nedeniyle taziyelerini ileten Iraklı yetkililere özellikle de Kürdistan Bölgesi’ndeki yetkililere teşekkür etti.

Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerin güçlendirilmesini bir kez daha vurgulamak için başkent Erbil’i ziyaret ettiklerini kaydeden Ali Bakıri, “Özellikle İran ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ticaretin daha da geliştirilmesini vurguluyoruz.” diye konuştu.

-İran Dışişleri Bakan Vekili Bakıri’nin Irak Ziyareti

Ali Bakıri, 13 Haziran 2024’te Irak’ın başkenti Bağdat'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Fuad Hüseyin ile görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakıri, ikili ilişkilerin güçlü olmasının İran ve Irak’ın çıkarına olduğuna işaret ederek, bunun bölgenin güvenliği, istikrarı ve refahı açısından da faydalı olacağını söyledi.

Irak ve İran'ın bölgesel istikrarda önemli rol oynadıklarını belirten Bakıri, Gazze'deki katliamlar konusunda aynı tutum sergilediğini ve İsrail'in Gazze halkına karşı işlediği suçların durdurulması gerektiğini vurguladı.

Fuad Hüseyin de ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“Irak üst düzey heyetinin Tahran'a ziyareti, merhum İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve arkadaşlarının cenazesine katılması, Irak-İran ilişkilerinin gücünü kanıtlıyor." diyen Bakan Hüseyin, “Reisi ve (İran Dışişleri Bakanı) Abdullahiyan'ın ziyaretini bekliyorduk ama kader izin vermedi.” ifadesini kullandı.

Ali Bakıri ile yaptığı görüşmenin detaylarına değinen Fuad Hüseyin, şunları kaydetti:

“Bugün Ali Bakıri ile siyasi, güvenlik ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini görüştük. Bölgedeki durumun normalleşmesi ve çatışmaların diyalog ile istişareler gerektirdiği konusunda mutabık kaldık.”

-İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri’nin Kürdistan Bölgesi ziyareti

Erbil Uluslararası Havalimanına saat 9.25’te ulaşan Bakıri ve beraberindeki heyeti, Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divanı Başkanı Fewzi Heriri, Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Sefin Dizeyi ve Erbil Valisi Umed Xoşanw karşıladı.

Karşılamanın ardından Başbakan Mesrur Barzani, saat 11.15’te Bakan Vekili Bakıri ve beraberindekileri kabul etti.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Başbakan ile Bakan Vekili Bakıri ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bakıri başkanlığındaki heyetin Bağdat ve Erbil’e gerçekleştirdiği görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Mesrur Barzani, “Sayın Bakanla çok güzel bir görüşme gerçekleştirdik.” dedi.

Başbakan, görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, İran ile Irak özellikle Kürdistan Bölgesi arasındaki ekonomik ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği ve bölgedeki siyasi istikrarın iyileştirilmesini masaya yatırdıklarını aktardı.

Mesrur Barzani, “Bölgedeki güvenlik sorunlarını ele aldık; Bölgesel istikrarın her iki tarafın ve tüm bölgenin çıkarına olduğu konusunda mutabakata vardık.” dedi.

Ali Bakıri, ise "İran ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler kardeşçedir ve özellikle ortak bir din, kültür ve kaderi paylaşmaları nedeniyle tarihi kökenlere sahiptir. Kürdistan Bölgesi, İran ve Irak, bölgenin istikrarının bozulmasına ve düşmanların bu fırsatı kendi amaçları doğrultusunda değerlendirmelerine izin vermeyecektir.” açıklamasını yaptı.

Başkan Barzani ile iki taraf arasında ilişkilerin gelişmesini engelleyen noktaların kaldırılmasını ele aldıklarını kaydeden Bakıri, “İran, Kürdistan Bölgesi ile özellikle ekonomik alanda ilişkilerini geliştirmek istediğini ki bu da her iki tarafın da çıkarınadır.” ifadesini kullandı.

Ali Bakıri ve beraberindeki heyet daha sonra Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edildi.