Avrupa Konseyinden Demirtaş ve Kavala çağrısı

Avrupa Konseyi, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Avrupa Konseyinin yasama ve yürütme organları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına rağmen tutuklulukları süren Demirtaş ve Kavala’nın serbest bırakılması yönünde çağrı yaptı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye Raportörü Stefan Schennach, 11-14 Haziran tarihlerinde Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulundu.

AKPM Türkiye Raportörü Avusturyalı siyasetçi Stefan Schennach, Türk yetkililerle AİHM kararlarının uygulanması ve Avrupa Konseyi ile yüksek düzeyli diyaloğun devam etmesi konusunda görüşmeler yaptı.

Öte yandan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, dün (18 Haziran 2024) Şırnak'a ziyaret gerçekleştirmişti.

Hatimoğulları burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"AK Parti seçimlerden sonra siyasetin normalleşmesinden söz etmeye başladı ama Kürtlerin yapacağı hak ihlalleri nedeniyle bu asla gerçekleşmeyecek. Çünkü Kürtlerin seçme ve seçilme hakkını ihlal ediyor.”

16 Mayıs’ta Kobani Davası'nın 83'üncü duruşmasında mahkeme heyeti 130 sayfalık kararı açıklamıştı. Davada Selahattin Demirtaş'a 42 yıl hapis cezası verilmişti. Osman Kavala ise "15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde rol almak" ve diğer birçok suçlamayla 2017 yılından beri cezaevinde tutuklu.