İtalya’daki tekne kazasından sağ kurtulan genç yaşadıklarını anlattı

İtalya açıklarında alabora olan ve yolcuların çoğunluğunu Kürt göçmenlerin oluşturduğu tekneden sağ kurtulan Miran Abdülkadir, “Teyzemlerle birlikte teknede 11 kişiydik. Sadece üçümüz sağ kurtulduk.” dedi.

Kurdistan24 muhabiri Awara Hewrami’ye konuşan Erbilli genç Abdülkadir olay anını anlatarak, “Biz teknenin üst kısmındayken, ogranizatör aşağı indi, kasıtlı olarak tekneyi deldi, sonra da motoru kırdı. Tekneye çok fazla su girdiği için alabora oldu. Biz yüzerek tekneye çıktık. Dalgalarla ilerliyorduk. 10 gün boyunca denizde mahsur kaldık. Teyzemlerle birlikte teknede 11 kişiydik. Geriye sadece annem, kuzenim ve ben kurtulduk. Diğerleri susuzluktan ve açlıktan öldü.” ifadelerini kullandı.

Kurdistan24 muhabiri, Kürdistan Bölgesi heyetinin Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı doğrultusunda İtalya Hükümetinin ilgili taraflarıyla görüştüğünü, hastanede tedavi altına alınanları ziyaret ettiğini ve söz konusu kazada kaybolanların naaşlarının bulunması için İtalya İçişleri Bakanlığı ile koordinasyon oluşturduklarını anlattı.

Geçtiğimiz son iki günde İtalya açıklarında yaşanan iki ayrı tekne kazasında aralarında Kürtlerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybederken, 60’tan fazla kişi de kaybolmuştu.

17 Haziran’da Sivil toplum örgütü RESQSHIP tarafından yapılan açıklamada, İtalya açıklarında batan ahşap bir tekneden 2’si bilinçsiz olmak üzere 51 kişinin kurtarıldığı belirtilerek, geminin alt güvertesinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

İtalya Sahil Güvenliği de Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında battığı haberini üzülerek aldık. Teknede çok sayıda Kürdistan Bölgesi vatandaşının bulunduğu, bunların bir kısmı kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.” denilmişti.

Olay nedeniyle derin üzüntü duyulduğu belirtilmiş, Dış İlişkiler Ofisinin Başbakan Mesrur Barzani’nin talimatı üzerine ilgili taraflarla ve Kürdistan Bölgesi’nin İtalya’daki Temsilciliği aracılığıyla temas halinde olduğu bildirilmişti.