Tekne faciasından kurtulan Rüya yaşadıklarını anlattı

İtalya açıklarında batan tekneden sağ kurtulan göçmenlerden Rüya, teknede 76 kişinin bulunduğunu ve kazanın ardından 4 gün boyunca aç ve susuz kaldıklarını söyledi.

Yolcuların çoğunluğunu Kürt göçmenlerin oluşturduğu tekne kazasından sağ kurtulan Rüya, yaşadıklarını Kurdistan24 mikrofonuna anlattı.

Teknede delik açılmasının ardından içeri sızan suyu boşaltmaya çalıştıklarını ancak yaklaşık 10 dakika sonra teknenin battığını belirten Rüya, “Yaklaşık yarım saat sonra tekne tekrar su yüzüne çıktı ve çok yardım çağrısı yaptık ama kimse yardımımıza gelmedi, dört gün boyunca aç ve susuz kaldık.” dedi.

Dört gün boyunca teknede aç ve susuz kalan göçmenlerin psikolojik sorunlar yaşadığını aktaran Rüya, “Bazıları susuzluğa ve açlığa dayanamadığı için sayımız gün geçtikçe azalıyordu.” diye konuştu.

Başlangıçta teknede 27'si çocuk ve kadın olmak üzere 76 yolcu bulunduğunu bildiren Rüya, yolcuların çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde İtalya açıklarında yaşanan iki ayrı tekne kazasında aralarında Kürtlerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybederken, 60’tan fazla kişi de kaybolmuştu.

17 Haziran’da Sivil toplum örgütü RESQSHIP tarafından yapılan açıklamada, İtalya açıklarında batan ahşap bir tekneden 2’si bilinçsiz olmak üzere 51 kişinin kurtarıldığı belirtilerek, geminin alt güvertesinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

İtalya Sahil Güvenliği de Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisinden yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde göçmenleri taşıyan bir teknenin İtalya açıklarında battığı haberini üzülerek aldık. Teknede çok sayıda Kürdistan Bölgesi vatandaşının bulunduğu, bunların bir kısmı kurtarıldı, diğerlerinin akıbeti ise bilinmiyor.” denilmişti.

Başbakan’ın talimatı doğrultusunda, 19 Haziran 2024’te İtalya açıklarında göçmen teknesinin batmasının detaylarını ve sonuçlarını yakından takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı ve hükümetin Dış İlişkiler Ofisi'nin katılımıyla bir operasyon odası oluşturulup, olayın yakından takibi için ülkeye ekip gönderilmişti.