Sözcüsü Hewramani: Hükümet göçmenlerin cenazesinin geri getirilmesi için ne gerekiyorsa yapacak

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Peşawa Hewramani
Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Peşawa Hewramani

Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Peşawa Hewramani, Başbakan Mesrur Barzani’nin İçişleri Bakanlığı ve Dış İlişkiler Dairesindeki ilgili yetkililere, tekne kazasından canlı kurtulanlara yardım edilmesi ve Kürt göçmenlerin cenazelerinin bir an önce geri getirilmesi için çalışmaları talimatını verdiğini söyledi.

Sözcü Peşawa Hewramani, 20 Haziran 2024 Perşembe günü, Kurdistan24’e yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz günlerde İtalya açıklarında tekneleri batan göçmenlerin davası hukuki bir dava haline geldi ve İtalyan Hükümeti olayla ilgileniyor. Bu amaçla Başbakan Mesrur ​​Barzani'nin talimatı üzerine Kürdistan Bölgesi Hükümetinden bir ekip şu anda ülkede bulunuyor.” dedi.

Tekne faciasında yaşamını yitirenlerin cenazelerinin geri getirilmesi için gerekli tüm işlemlerin yerine getirileceğini belirten Hewramani, sürecin tamamlanması için İtalyan mahkemesinde dosyaların sonuçlanması gerektiğini bununda birkaç gün alacağını kaydetti.

Kürdistan Bölgesi’nden İtalya’ya giden ekibin kazadan sağ kurtulan göçmenlerin tedavi gördüğü hastaneyi ve mahkemeyi ziyaret ettiğini bildiren Sözcü Hewramani, “Ayrıca 7’si Kürt olmak üzere 11 kişinin hayatta kaldığını gördüler. Şu ana kadar 6’sı erkek, 6’sı kadın ve 8’i çocuk olmak üzere 20 kişi hayatını kaybetti.” diye konuştu.

Hükümet Sözcüsü Hewramani, “Bazı kaçakçıların açgözlülüğü nedeniyle çok sayıda vatandaşın ruhu feda edildi. Kürdistan Bölgesi Hükümeti bu dosyada üzerine düşeni yapacak ve gereğini yapacaktır.” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde İtalya açıklarında yaşanan iki ayrı tekne kazasında aralarında Kürtlerin de bulunduğu 11 kişi hayatını kaybederken, 60’tan fazla kişi de kaybolmuştu.

17 Haziran’da Sivil toplum örgütü RESQSHIP tarafından yapılan açıklamada, İtalya açıklarında batan ahşap bir tekneden 2’si bilinçsiz olmak üzere 51 kişinin kurtarıldığı belirtilerek, geminin alt güvertesinde 10 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi paylaşılmıştı.

İtalya Sahil Güvenliği de Calabria bölgesinin yaklaşık 220 kilometre doğusunda bir yelkenli teknenin batması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.