Irak’ın Cidde Konsolosluğu: Ölen hacı adayları geçici olarak Suudi Arabistan'da defnedilecek

Kürdistan Bölgesi hacıları
Kürdistan Bölgesi hacıları

Irak’ın Cidde Konsolosluğu, vefat eden hacı adaylarının bir kısmının geçici olarak Suudi Arabistan'da defnedileceğini bildirdi.

Konsolosluktan yapılan açıklamada, bu yıl çok sayıda hacı adayının hac mevsiminde vefat ettiği hatırlatılarak, “Mekke Adli Tıp Kurumu ölüm sayısının yüksek olması nedeniyle ölüm belgeleri hazırlamakta zorluk çekiyor. Dolayısıyla hacıların cenazeleri geçici olarak Suudi Arabistan'da defnedilecek. Hac mevsiminin ardından ölüm belgeleri hazırlanacak. Akrabaları isterlerse cenazeleri Irak'a nakledebilecek.” denildi.

Irak’ın Cidde konsolosluğu, cenazelerin iadesi için üst düzey yetkililer ve Irak Hac ve Umre Kurulu ile temas halinde olduğunu belirtti.

Kürdistan Bölgesi Hac ve Umre Genel Müdürlüğü Sözcüsü Karwan Situni, dün (20 Haziran 2024) K24’e yaptığı açıklamada, hac mevsiminde Suudi Arabistan'da bulunan 19 Kürt vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Situni ayrıca vefat edenlerden 18’inin Suudi Arabistan'a bir yıllık turist vizesiyle gittiğine dikkat çekmişti.

Bu yıl 4 bin 685 hacı adayı, hac ibadetini yerine getirmek üzere Kürdistan Bölgesi Evkaf ve Diyanet İşleri Bakanlığı aracılığıyla Suudi Arabistan'a gitti.