Erbil Valisi: Kayseri Çarşısı’nın restorasyon çalışmaları 6 ayda tamalancak

Erbil Valisi Umed Xoşnaw
Erbil Valisi Umed Xoşnaw

Erbil Valisi Umed Xoşnaw, esnafların bir an önce işlerine dönebilmeleri için Kayseri Çarşısı’ndaki restorasyon çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

Vali Xoşnaw, bugün (23 Haziran 2024) düzenlenen basın toplantısında, çarşının yanmasının ardından Başbakan Mesrur Barzani'nin bir gün sonra olay yerini ziyaret ettiğini ve zarar gören kısmın bir an önce onarılmaya başlanması konusunda ilgili kurumlara talimat verdiğini anımsattı.

İki firmanın restoranton çalışmalarını üstlendiğini belirten Xoşnaw, “İhaleyi aldıktan sonraki gün çalışmalara başlayan her iki firma da şu anda hafta sonu günlerinde bile çalışıyor. Sürecin tamamlanması için yasal süre bir yıl, ama çalışmaların 6 ay içinde tamamlanması bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma hakkında bilgi veren Umed Xoşnaw, “Çarşıyı yakan kişi gözaltında. Önümüzdeki günlerde tüm hikayeyi kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Başkent Erbil’in tarihi Kayseri Çarşısı’nda 5 Mayıs Pazar akşamı saat 21.30 sularında çıkan yangın, sivil savunma ve itfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesiyle yaklaşık 3 saat içerisinde kontrol altına alınmıştı.

Erbil Valiliğinden 6 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Kayseri Çarşısı’ndaki yangında 227 dükkanın ve 7 küçük deponun hasar gördüğü aktarılmıştı.